- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Na południe od Mezopotamii. Archeologia Półwyspu Arabskiego w okresie epoki brązu i żelaza 4001-PŁWAR-OG
Wykład ten ma na celu zapoznanie studentów z archeologią obszarów basenu Zatoki Perskiej od III do I tysiąclecia p.n.e. Kurs będzie koncentrował się na starożytnych cywilizacjach Magan i Dilmun, które rozwinęły się w północno-wschodniej części Półwyspu Arabskiego w epoce brązu i odgrywały rolę ośrodków, a także istotnych partnerów, w handlu pomiędzy Mezopotamią, Iranem i Doliną Indusu. Tematy zajęć obejmą również obszary ościenne lub pozostające w kontakcie z krainami Magan i Dilmun. Uczestnicy wykładu zapoznają się z różnorodnością krajobrazów kulturowych (wybrzeże i wyspy, górzysta strefa śródlądowa, pustynne oazy), kluczowymi stanowiskami archeologicznymi, charakterystycznymi budowlami i obiektami kultury materialnej, specyfiką obrzędów pogrzebowych (często odmiennych od tych, jakie są znane z innych części starożytnego Bliskiego Wschodu) oraz podstawami ekonomicznymi społeczności zamieszkujących poszczególne strefy geograficzne. Istotnym elementem zajęć będzie prezentacja wyników aktualnych badań wykopaliskowych w regionie, w tym prowadzonych w ostatnim czasie przez polskie misje archeologiczne (w rejonie Al-Subbiya w Kuwejcie, Saruq al-Hadid w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Qumayrah w Omanie).
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Tryb prowadzenia
Założenia (lista przedmiotów)
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po ukończeniu wykładu student definiuje pojęcia, terminy oraz najważniejsze zagadnienia związane z archeologią Półwyspu Arabskiego w zakresie chronologicznym i geograficznym prowadzonych zajęć. Wskazuje krainy historyczne, kluczowe stanowiska archeologiczne, rozpoznaje charakterystyczne elementy kultury materialnej oraz rozróżnia lokalne jednostki periodyzacji dziejów. Analizuje specyfikę omawianych regionów oraz ich znaczenie w ramach kontaktów z krainami ościennymi.
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę.
Końcowe zaliczenie pisemne w formie testu (100% udziału w ocenie końcowej); końcowe zaliczenie ustne (w przypadku poprawki).
Kontrola obecności (możliwe dwie nieobecności).
Literatura
Cleuziou, S., & Tosi, M. (2007). In the shadow of the ancestors: The prehistoric foundations of the early Arabian civilization in Oman. Muscat: Ministry of Heritage and Culture, Sultanate of Oman.
Crawford, H., Rice, M. (2000), Traces of Paradise: The Archaeology of Bahrain 2500 BC-300 AD. Dilmun Committee, 2000.
Laursen, S., & Steinkeller, P. (2017). Babylonia, the Gulf Region and the Indus: Archaeological and Textual Evidence for Contact in the Third and Early Second Millennia BC (Mesopotamian Civilizations). Pennsylvania State University Press.
Potts, D. T. (1990). The Arabian Gulf in Antiquity. Vol 1: From Prehistory to the Fall of the Achaemenid Empire. Oxford: Clarendon Press.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: