Siedemnastowieczne spory o kartezjanizm 3800-SSK21-S
Tematem seminarium będą spory o filozofię Kartezjusza, które toczyły się w XVII w. między jego zwolennikami a przeciwnikami (Hobbes, Gassendi, Voetius), a także wewnątrz obozu kartezjanistów (Arnauld, Geulincx, Malebranche, De La Forge). Omówione zostaną takie wątki i pojęcia jak: ego cogito (podmiot kartezjański), dualizm psychofizyczny, substancja, Bóg Kartezjusza, teoria idei, wiedza wrodzona, światło przyrodzone (naturalne), mechanicyzm, okazjonalizm, teoria afektów, etyka kartezjańska itd. Celem seminarium będzie przedstawienie w pogłębiony i zniuansowany sposób problemów, jakie nasuwała filozofia Descartesa jego współczesnym, zarówno w interpretacjach życzliwych, jak i nieżyczliwych, a także sprostowanie uproszczeń i błędnych wyobrażeń na temat kartezjanizmu, które towarzyszyły temu nurtowi filozoficznemu od jego narodzin, a w pewnej mierze trwają po dziś dzień.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Nabyta wiedza: student/ka zna i rozumie podstawową terminologię kartezjanizmu, poglądy omawianych autorów filozoficznych na podstawie samodzielnej lektury ich pism oraz historyczny charakter kształtowania się stanowisk kartezjańskich i antykartezjańskich (K_W03, K_W07, K_W08)
Nabyte umiejętności: student/ka potrafi interpretować teksty filozoficzne związane z kartezjanizmem, komentując i konfrontując tezy pochodzące z różnych tekstów, potrafi analizować argumenty filozoficzne oraz poprawnie stosować poznaną terminologię filozoficzną związaną z kartezjanizmem (K_U01, K_U02, K_U09)
Nabyte kompetencje społeczne: student/ka jest gotów/gotowa do wykorzystania wiedzy zdobytej na zajęciach, do sprawnego funkcjonowania w grupie oraz do dalszego samokształcenia (K_K09).
Kryteria oceniania
praca pisemna (esej, około 10 stron).
Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: dwie nieobecności w semestrze
Literatura
Zarzuty uczonych mężów wraz z odpowiedziami autora, przeł. S. Swieżawski, w: R. Descartes, Medytacje o pierwszej filozofii, przeł. K. i M. Ajdukiewiczowie, WN PWN, 2010.
R. Descartes, List do Voetiusa, przeł. J. Usakiewicz, WN PWN, 1998.
P. Gassendi, Dociekania metafizyczne, przeł. J. Usakiewicz, Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2017.
A. Arnauld, P. Nicole, Logika, czyli sztuka myślenia, PWN, 1958.
A. Geulincx, Etyka, przeł. J. Usakiewicz, Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2007.
A. Geulincx, Metafizyka prawdziwa, przeł. J. Usakiewicz, Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2008.
L. De La Forge, Traktat o umyśle ludzkim, przeł. T. Śliwiński, Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2011.
N. Malebranche, Dialogi o metafizyce i religii. Dialogi o śmierci, przeł. P. Rak, Wydawnictwo Antyk, 2003.
N. Malebranche, Traktat o moralności, przeł. P. Rak, Wydawnictwo Marek Derewiecki, 2006.
B. Spinoza, Zasady filozofii Kartezjusza, Traktat o uzdrowieniu rozumu, przeł. L. Kołakowski, w: Pisma wczesne, PWN, 1969.
Listy uczonych mężów do Benedykta de Spinozy oraz odpowiedzi autora, przeł. L. Kołakowski, PWN, 1961.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: