- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Philosophie und Kritik – seminarium filozoficzne po niemiecku 3800-PK24-S-OG
Celem seminarium jest wspólna lektura i interpretacja wybranych tekstów w języku niemieckim.
Metoda stosowana podczas seminarium polega na wspólnych odczytywaniu konkretnych fragmentów tekstów przygotowanych przez prowadzącego, a następnie ich wyjaśnianiu i poddawaniu filozoficznej refleksji w formie dyskusji. Ciężar położony jest na dogłębne odczytywanie i interpretację tekstu: podczas omawiania odczytanego fragmentu uwzględnione zostają wpierw kwestie językowe (słownictwo, skomplikowane konstrukcje gramatyczne), a następnie sformułowane tezy i ich możliwe interpretacje.
Prowadzący omawia okazjonalnie także strategie tłumaczenia tekstów filozoficznych oraz bardziej złożone zagadnienia gramatyczne i pojęciowe.
Omawianie fragmentów tekstów dokonywane jest w ten sposób, by nawet dzieła autorów uznawanych za trudnych były dostępne również dla tych osób, które dopiero doskonalą swoje kompetencje w języku niemieckim lub rozpoczynają poznawanie filozofii.
Co roku teksty dobierane są wokół innego zagadnienia ogólnego.
W cyklu 2024Z:
Tegoroczne zajęcia będą obejmować tylko jeden semestr. Do uczestnictwa zachęcam wszystkich, którzy zawsze chcieli poczytać niemieckich klasyków w oryginale, ale wydawało im się, że jeszcze nie są na to gotowi. A także tych, którzy owo „przejście do tekstu oryginalnego” mają już za sobą, ale chcą się doskonalić w swojej znajomości niemczyzny filozoficznej. Podstawowym zadaniem, które sobie postawimy w tym semestrze, będzie zapoznanie się w oryginale z klasycznymi tekstami filozofii niemieckiej dotyczącymi zagadnień AUTONOMII i UZNANIA. Będziemy więc w tym roku czytać klasyków, aczkolwiek częściowo ich teksty niedostępne w języku polskim. Nicią przewodnią naszych zajęć będzie chęć przybliżenia tematyki związanej z dorobkiem badawczym prof. Jakuba Kloca-Konkołowicza (1975-2021), w związku z realizowanym aktualnie projektem wydania jego wykładów z filozofii społecznej. Zaplanowane lektury (zazwyczaj każdemu tekstowi poświęcamy kilka spotkań, lista ma charakter orientacyjny i może się zdarzyć, że nie zdążymy sięgnąć do wszystkich źródeł): Immanuel Kant, Grundlegung zur Metaphysik der Sitten Uzupełniająco: |
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Nabyta wiedza:
Absolwent zna i rozumie:
K_W02 w pogłębionym stopniu – metody badawcze i strategie argumentacyjne wybranej dyscypliny filozoficznej oraz metody interpretacji tekstu filozoficznego
K_W04 specjalistyczną terminologię filozoficzną w wybranym języku obcym (na poziomie B2+)
K_W05 główne kierunki rozwoju i najważniejsze nowe osiągnięcia w ramach wybranej dyscypliny filozoficznej
Nabyte umiejętności:
Absolwent potrafi:
K_U01 samodzielnie interpretować tekst filozoficzny, twórczo i innowacyjnie komentować i konfrontować tezy pochodzące z różnych tekstów
K_U03 analizować złożone argumenty filozoficzne, identyfikować składające się na nie tezy i założenia, ustalać zależności logiczne i argumentacyjne między tezami
K_U12 samodzielnie tłumaczyć z wybranego języka obcego na język polski trudny tekst filozoficzny
Nabyte kompetencje społeczne:
Absolwent jest gotów do:
K_K01 identyfikowania posiadanej przez siebie wiedzy i umiejętności
K_K02 rozpoznawania braków w swojej wiedzy i umiejętnościach i poszukiwania moż-liwości usunięcia tych braków
Kryteria oceniania
Zaliczenie na ocenę na podstawie własnego przekładu fragmentu tekstu niemieckojęzycznego (jednego z omawianych podczas zajęć lub ustalonego z prowadzącym; możliwe zaliczenie jako translatorium) [PPT] lub krótkiego eseju w języku niemieckim [E] na jeden z omawianych podczas zajęć tematów. Tłumaczenie powinno być wykonane samodzielnie i świadczyć o znajomości niemieckiej pojęciowości filozoficznej. Esej powinien świadczyć o znajomości niemieckiej pojęciowości filozoficznej, jednej z tradycji filozoficznych rozwijanych w niemieckim obszarze językowym i zawierać własne stanowisko autora wobec omawianego zagadnienia. Prowadzący zajęcia bierze pod uwagę aktywność uczestników podczas seminarium [A].
Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 2
Literatura
Podana w opisie cyklu.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: