Ontologia 3800-NZ-ONT
Celem wykładów jest systematyczne wprowadzenie do ontologii. Przedmiotem uwagi będą po kolei następujące podstawowe problemy ontologiczne: problem przedmiotów, własności i stosunków; czasu; przestrzeni; istnienia; całości i części; rzeczy i stanów rzeczy; wyznaczania zmiany; oddziaływania (w tym przyczynowości); ciał i umysłów; Boga. W każdym z tych problemów jako punkt wyjścia zostanie przeanalizowana próbna minimalna siatka pojęciowa, niezbędna do rekonstrukcji problemu, a następnie przedyskutowana przestrzeń logiczna potencjalnych rozwiązań oraz przedstawione najbardziej charakterystyczne koncepcje znane z historii filozofii. Czasem problemy będą wymagały podjęcia zagadnień metodologicznych. Preferowaną i wyjściową perspektywą wykładu jest filozofia analityczna, ale pewnej dyskusji zostaną poddane również niektóre koncepcje ontologiczne z obszaru filozofii nieanalitycznej.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Celem jest dostarczenie pewnej wiedzy i ułatwienie samodzielnego jej rozwijania. Student powiększy swoje umiejętności dokonywania samodzielnych analiz postawionych problemów i szukania rozwiązań.
Kryteria oceniania
Ćwiczenia: sprawdzian ustny.
Wykład: egzamin ustny.
Liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 2
Literatura
Wykład
Ajdukiewicz K., Zagadnienia i kierunki filozofii. Metafizyka, Czytelnik, Warszawa 1983
Hempoliński M., Filozofia współczesna. Wprowadzenie do zagadnień i kierunków Część II Ontologia, PWN, Warszawa 1989
Jadacki J.J., (Ed.) Co istnieje?, Wydawnictwo PETIT, Warszawa 1996
Stróżewski W., Ontologia, Znak, Kraków, 2004
Ćwiczenia
Część tekstów będzie wzięta z: Jadacki J.J., (Ed.) Co istnieje?, Wydawnictwo PETIT, Warszawa 1996
Inne źródła zostaną podane w czasie zajęć.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: