Historia filozofii nowożytnej II (fakultet) 3800-HFN223-F
Celem kursu będzie pogłębienie znajomości historii filozofii nowożytnej w stosunku do kursu Historia filozofii II. Na wykładach przedstawione zostanie tło historyczne filozofii wczesnonowożytnej, kontekst rewolucji naukowej XVI-XVIII wieku, zmian społecznych, kulturalnych i religijnych w Europie oraz ich wpływ na filozofię, ewolucja kluczowych pojęć filozoficznych w tym okresie. Na ćwiczeniach omawiane będą głównie teksty z zakresu filozofii moralnej, społecznej i politycznej.
Tematami wykładów będzie m.in.:
- udział filozofów we wczesnonowożytnej rewolucji naukowej;
- wpływ rozwoju technologicznego na filozofię wczesnonowożytną;
- zmiany modelu edukacji (kryzys uniwersytetu średniowiecznego, nowe modele i placówki edukacyjne, pozycja filozofii wczesnonowożytnej względem ówczesnego systemu edukacji);
- wpływ reformacji i kontrreformacji na poglądy filozofów XVI i XVII wieku;
- zarys ewolucji kluczowych pojęć filozoficznych w omawianym okresie: substancja, nieskończoność, umysł, idea, intelekt i zmysły itp.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Nabyta wiedza: student/ka zna i rozumie podstawową terminologię filozoficzną omawianego okresu, poglądy wybranych klasycznych autorów filozoficznych na podstawie samodzielnej lektury ich pism oraz opracowań krytycznych, oraz historyczny charakter kształtowania się idei filozoficznych w omawianym okresie (K_W03, K_W07, K_W08)
Nabyte umiejętności: student/ka potrafi interpretować teksty filozoficzne omawianego okresu, komentując i konfrontując tezy pochodzące z różnych tekstów, potrafi analizować argumenty filozoficzne oraz poprawnie stosować poznaną terminologię filozoficzną (K_U01, K_U02, K_U09)
Nabyte kompetencje społeczne: student/ka jest gotów/gotowa do wykorzystania wiedzy zdobytej na zajęciach w życiu społecznym i kulturalnym, do sprawnego funkcjonowania w grupie oraz do dalszego samokształcenia (K_K05).
Kryteria oceniania
wykład – egzamin ustny, ćwiczenia – praca pisemna (streszczenie jednej z lektur, ok. 5 stron).
Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 2
Literatura
Literatura do wykładu:
E. Cassirer, Filozofia oświecenia;
A. Crombie, Nauka średniowieczna i początki nauki nowożytnej;
P. Hazard, Myśl europejska XVIII wieku;
A. Koyré, Od zamkniętego świata do nieskończonego wszechświata;
W. Sady, Dzieje religii, filozofii i nauki
Literatura do ćwiczeń zostanie podana na zajęciach.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: