Czytanie "Kapitału". Akumulacja i cyrkulacja kapitału 3800-CZK23-S
Lektura pism Karola Marksa, od prawie 80 lat odbywa się w Polsce w atmosferze niezbyt sprzyjającej filozoficznemu namysłowi. Rozliczne konteksty polityczne i historyczne znacznie utrudniają pogłębioną refleksję nad dorobkiem filozofa z Trewiru, czego efektem są powszechne, „przedrefleksyjne intuicje” towarzyszące próbom jego interpretacji. Jakkolwiek, w polskiej literaturze filozoficznej pojawiło w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wiele znakomitych tekstów poświęconych Marksowi, a kilku wybitnych polskich profesorów poświęciło temu autorowi olbrzymią część swego zawodowego wysiłku, w powszechnym odbiorze (również wśród studentów filozofii) Karol Marks pozostaje co najwyżej autorem kilku efektownych acz kontrowersyjnych bon motów oraz „ideologiem komunizmu”. Zadaniem naszego seminarium będzie sprostowanie podobnych „zdroworozsądkowych” sądów przedkrytycznych i wnikliwe prześledzenie głównych linii argumentacyjnych zawartych w dorobku Marksa, meandrów jego filozoficznej drogi rozwojowej oraz jej zakorzenieniu w klasycznej tradycji europejskiej myśli filozoficznej. W trakcie zajęć, podejmiemy próbę przeczytania Marksa nie tyle „na nowo”, bądź „krytycznie”, ale takiego, by wyrobić sobie zdanie na temat tego „jak się rzeczy mają”. Nasze seminarium zostaje wznowione po dwóch latach przerwy, co z oczywistych względów sprawi, że poza skoncentrowaniem się na końcowych fragmentach pierwszego tomu oraz obszernych partiach tomu drugiego Kapitału nawiążemy również do wcześniejszych prac Karola Marksa w celu jaśniejszego zakreślenia kontekstu poznawczego prowadzonej przez nas pracy
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student:
- zna i rozumie historyczny charakter kształtowania się filozoficznych idei Karola Marksa w okresie pisania Kapitału
- rozumie rolę filozofii Kapitału w tworzeniu wyobrażeń społecznych na temat społeczeństwa
- prawidłowo identyfikuje główne problemy, sprzeczności i stawki filozoficznych dociekań Karola Marksa w Kapitale
- potrafi samodzielnie zinterpretować główne linie argumentacyjne myśli Marksowskiej obecnej w Kapitale
- potrafi identyfikować główne nurty współczesnej debaty wokół Kapitału
- wykazuje motywację do refleksyjnego zaangażowania w życie społeczne
Kryteria oceniania
- znaczący wkład badawczy w prace seminaryjne (przez co należy rozumieć przede wszystkim wygłoszenie komunikatu, krótkiego referatu bądź zaprezentowanie dodatkowego tekstu źródłowego związanego z tematyką konkretnego spotkania)
- wykazywanie szczególnej aktywności w trakcie spotkań
Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 3 w ciągu roku
Literatura
Karol Marks:
- Kapitał
- Teorie wartości dodatkowej
- Wybrane Listy
Étienne Balibar, Filozofia Marksa
Aleksander Ochocki, Dialektyka i historia: człowiek i praca w twórczości Karola Marksa
Lucien Sève, Próba wprowadzenia do filozofii marksistowskiej
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: