- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Współczesna kultura audiowizualna 3700-CS1-2-WKA-OG
Interaktywny wykład skupiać się będzie na zaprezentowaniu aspektów współczesnej kultury audiowizualnej tak, by pokazać etapy transformacji, w tym aż po dynamicznie rozwijające się nowe media i teorie dotyczące kultury digitalnej. Współcześnie obcujemy z hybrydowymi formami złożonymi z tekstu, obrazu, grafik czy innych obiektów; form i kodów nieustannie mutujących pod wpływem otoczenia medialnego, wizualnego czy audialnego, w którym się znajdują. Czym jest interwizualność i intermedialność? Jak przekłada się na naszą codzienność? Na przykładach konkretnych realizacji wizualnych uczestnicy kursu zapoznają się z visual culture studies, która oferuje złożony zestaw narzędzi do analizy i interpretacji zjawisk wizualnych. Celem spotkań będzie nie tylko zaznajomienie ze słownikiem teoretycznym, ale praktyczne wykorzystanie tej wiedzy do problematyzowania i interpretacji sztuki nowoczesnej (filmów, prac wideo, audiowizualnych przedstawień teatralnych, tekstów literackich).
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent zna i rozumie
-rodzaje oraz specyfikę przedmiotowej i metodologicznej dyscyplin, które dotyczą studiów nad kulturą;
-podstawową terminologię z zakresu literaturoznawstwa i kulturoznawstwa
-teorie i metodologie dyscyplin, które zajmują się studiami nad kulturą;
-powiązania między dyscyplinami humanistycznymi oraz specyficzne zależności między poszczególnymi dyscyplinami, które dotyczą studiów nad kulturą; nabył podstawy podejścia interdyscyplinarnego w studiach kulturoznawczych;
- klasycznych autorów filozoficznych oraz ich idee;
- współczesne kierunki rozwoju badań nad kulturą;
- najnowsze osiągnięci w zakresie wypracowania metod badań interdyscyplinarnych w kulturoznawstwie i możliwych kierunków rozwoju tych badań;
- podstawowe metody interpretacji dzieła sztuki wizualnej, w tym analizy ikonograficznej i stylistycznej;
- podstawowe metody analizy właściwe antropologii kulturowej, w tym najważniejsze teorie i tradycje poszczególnych szkół powstałych w trakcie rozwoju tej dyscypliny;
- znaczenia kompleksowej natury języka w badaniach filologicznych i kulturoznawczych, zapoznał się z założeniami semiotyki języka i kultury;
- temat współczesnego życia kulturalnego w Polsce oraz w wybranym kraju Śródziemnomorza
-zależności między rozwojem kultury a przemianami społecznymi
Umiejętności: absolwent potrafi
-wyszukiwać oraz interpretować informacje z wykorzystaniem różnych źródeł, w tym źródeł łacińskich i nowołacińskich, tekstów literackich i historycznych, źródeł antropologicznych;
- interpretować dzieło sztuki wizualnej, także w kontekście innych źródeł z danej epoki;
-zastosować w rozwiązywaniu problemów i opracowywaniu tematów badawczych podstawowe ujęcia teoretyczne i paradygmaty właściwe wiedzy o kulturze, w tym antropologii kulturowej, filologii, historii i semiotyce kultury;
- uczestniczyć w dyskusji na tematy kulturoznawcze, w tym przedstawiać logiczną argumentację i wyciągać krytyczne wnioski;
- zaprezentować wyniki samodzielnej analizy prostego problemu badawczego w formie pisemnej i ustnej;
- samodzielnie wyodrębnić podstawowe tezy wysłuchanej prezentacji / przeczytanego tekstu w języku polskim oraz w wybranym języku Śródziemnomorza;
- przygotować prezentację pisemną oraz ustną z uwzględnieniem różnych potrzeb potencjalnych odbiorów, posługując się podstawowymi narzędziami cyfrowymi oraz przydatnymi do tych celów zasobami Internetu.
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do
- uświadomienia sobie potrzeby i zasady pracy zespołowej w grupie interdyscyplinarnej;
- pracy w grupie zarówno jako jej moderator, jak i wykonawca powierzonego zadania;
- realizowania planu pracy własnej, będącej wkładem w dane zajęcia, zgodnie z wytycznymi prowadzącego;
- zrozumienia podstawowych wyzwań związane z badaniem kultury i relacji międzycywilizacyjnych
- aktywnego uczestnictwa w dyskusji w języku polskim oraz wybranym języku Śródziemnomorza, szanując poglądy partnerów
Kryteria oceniania
1. Obecność na zajęciach. Z uwagi na dynamicznie rozwijającą się dziedzinę, brak podręczników obecność na zajęciach jest obowiązkowa. Dopuszczalne są jedynie dwie nieobecności w semestrze, każda kolejna wymagać będzie zaliczenia. Brak siedmiu obecności oznacza rezygnację z zajęć.
2. Prezentacja analizy wybranego case study podczas zajęć.
3. Praca semestralna będąca pisemną analizą projektu multimedialnego; analiza przeprowadzona z wykorzystaniem narzędzi oferowanych przez współczesne teorie kulturowych badań audiowizualnych omawianych na zajęciach.
Literatura
Podana literatura jest jedynie orientacyjna. Szczegółowa lista lektur – uwzględniająca także zainteresowania studentów – zostanie ustalona i przekazana studentom po pierwszych zajęciach.
1. Zestaw klasycznych tekstów przygotowany przez prowadzącego (R. Ingarden, M. McLuhan, A. Malaraux, A. Bazin, J. Łotman, U. Eco i in.)
2. Antropologia kultury wizualnej, red. I. Kurz, P. Kwiatkowska, Ł. Zaremba, wyd. UW, Warszawa 2012.
3. Badanie wizualne w działaniu, praca zbiorowa, red. M. Frąckowiak, K. Olechnicki, wyd. Bęc Zmiana, Warszawa 2011.
4. M. Bal, Wizualny esencjonalizm i przedmiot kultury wizualnej, tłum. M. Bryl, w: Perspektywy współczesnej historii sztuki. Antologia przekładów „Artium Quaestones”, red. M. Bryl, P. Juszkiewicz, P. Piotrowski, W. Suchocki, wyd. UAM, Poznań 2012.
5. J. Berger, Spojrzenie, w: tegoż, Sposoby widzenia, tłum. M. Bryl, wyd. Fundacja Aletheia, Warszawa 2008.
6. Ł. Biskupski, Prosto z ulicy. Sztuki wizualne w dobie mediów społecznościowych i kultury uczestnictwa, wyd. Bęc Zmiana, Warszawa 2018.
7. Fotospołeczeństwo. Antologia tekstów z socjologii wizualnej, red. M. Bogunia-Borowska, P. Sztompka, Znak, Kraków 2012.
8. M. Hopfinger, Doświadczenie audiowizualne, wyd. Sic!, Warszawa 2003.
9. G. Rose, Interpretacja materiałów wizualnych, tłum. E. Klekot, PWN, Warszawa 2010.
10. N. Mirzoeff, Jak zobaczyć świat, tłum. Ł. Zaremba, Karakter, Kraków 2016.
11. Teatr wobec filmu, film wobec teatru, red. E. Patryga, G. Nadrodkiewicz, Oficyna Wyd. Errata, Warszawa 2015 (artykuł: M. Kościelniak, „Iwona in the movie”. Pogranicze teatru i filmu w „Iwonie, księżniczce Burgunda” Krzysztofa Garbaczewskiego).
12. S. Voegelin, Słuchając hałasu i ciszy. Ku filozofii sztuki dźwiękowej, tłum. P. Bożek, G. Nowak, „Teksty Drugie” 2015, nr 5.
13. W. Wilczyk, Niewinne oko nie istnieje, wyd. Ha!art, Warszawa 2009.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: