Antyk we współczesnym teatrze 3700-CS-F-AWT
Zajęcia wychodzą naprzeciw oczekiwaniom studentów filologii klasycznej i kierunków pokrewnych, dają szansę wykorzystania wiedzy zdobytej na przedmiotach przygotowujących do odbioru współczesnej kultury, w szczególności teatru. Niejako przy okazji dają możliwość zapoznania się z trendami interpretacji antyku na współczesnej scenie, w Polsce i Europie (w ramach projekcji zostaną pokazane także wybrane inscenizacje antyku po II wojnie światowej). Wśród omawianych reżyserów: Peter Brook, Patrice Chereau, Peter Stein, Klaus Michael Grüber, Peter Zadek, Luk Perceval, Dimitr Gotscheff, Grzegorz Jarzyna, Jerzy Grzegorzewski, Krzysztof Warlikowski, Jan Klata, Michał Zadara, Maja Kleczewska, Włodzimierz Staniewski.
W ramach zajęć możliwe wyjścia do teatru.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
- student potrafi zanalizować przedstawienie teatralne, wykorzystując różne metodologie
- student potrafi zanalizować funkcję przestrzeni, scenografii, kostiumów, użytych rekwizytów w przedstawieniu i w oparciu o te analizy dokonać interpretacji przedstawienia
- student potrafi wskazać antyczne wątki we współczesnym przedstawieniu, umie określić ich role i funkcje
- student nabywa szeroką wiedzę o teatrze współczesnym ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych trendów w interpretowaniu klasyki
- student potrafi przeczytać tekst literacki metodą „close reading”
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie obecności i aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz na podstawie krótkiego tekstu (max 3 strony, 5400 znaków) na temat wybranego i uzgodnionego z prowadzącym aspektu „antycznego” w dowolnym przedstawieniu, filmie, słuchowisku.
Literatura
G. Sinko, Opis przedstawienia teatralnego, Wrocław 1982
C. Balme, Wprowadzenie do nauki o teatrze, przeł. Wojciech Dudzik i Malgorzata Leyko, Warszawa 2002
Anne Ubersfeld, Czytanie teatru I, przeł. Joanna Zurowska, Warszawa 2002
W zależności od wyboru uczestników do każdego analizowanego spektaklu podane zostaną osobne lektury.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: