Antyk w dramacie 3700-CS-AD
Zajęcia dają możliwość zapoznania się z trendami interpretacji antyku we współczesnym dramacie, w Polsce i Europie (w ramach projekcji zostaną pokazane także wybrane inscenizacje antyku po II wojnie światowej). Wśród omawianych autorów między innymi: Jean Racine, William Szekspir, Molier, Carlo Goldoni, Stanisław Wyspiański, T.S. Elliot, Bertolt Brecht, Paul Claudel, Friedrich Dürrenmatt, Jean Giraudoux, Heiner Müller, Zbigniew Herbert i wielu innych.
W trakcie analiz tekstów szczególny nacisk zostanie położony na umiejętność opisania sposobów wykorzystywania antycznej matrycy (mitu, gatunku, struktury) oraz celów, dla których te nawiązania do antyku zostały wykorzystane.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student w zakresie wiedzy:
K_W01 Zna podstawową terminologię nauk humanistycznych i rozumie ich rolę w kulturze
K_W05 Zna podstawowe metody analizy i interpretacji tekstów kultury
Student w zakresie umiejętności:
K_U01 selekcjonować oraz dokonać krytycznej oceny informacji pochodzących z różnych źródeł naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i innych
K_U02 dokonywać analizy dzieł sztuki oraz tekstów naukowych i materiałów źródłowych za pomocą odpowiednich narzędzi badawczych
Student w zakresie kompetencji społecznych:
K_K03 jest gotów do poznawania nowych metod badawczych
K_K04 ma kompetencje w zakresie wyboru najwłaściwszych środków służących do realizacji wskazanych zadań
Kryteria oceniania
Zaliczenie na podstawie obecności i aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz na podstawie krótkiej pracy pisemnej (max 3 strony, 5400 znaków po II semestrze) na temat wybranego i uzgodnionego z prowadzącym aspektu „antycznego” w dowolnym dramacie nowożytnym.
Literatura
1. A. Nicoll, Dzieje dramatu (wiele wydań)
2. A. Nicoll, Dzieje teatru (wiele wydań)
3. J. L. Styan, Współczesny dramat w teorii i scenicznej praktyce
W zależności od wyboru przez uczestników do każdego analizowanego spektaklu czy dramatu podane zostaną osobne lektury.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: