- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Prawo a moralność. Anatomia trudnych przypadków 3700-AL-PMATP-OG
Wykład jest poświęcony wielostronnej krytycznej analizie trudnych przypadków znajdujących się we wspólnym obszarze wpływu regulacji prawnych i złożonych wymagań moralności.
Zajmiemy się karą śmierci, sytuacją uchodźcy, dyskryminacją mniejszości seksualnych oraz etnicznych, paternalizmem, symbolami religijnymi w przestrzeni publicznej, aborcją i eutanazją. Będziemy dyskutować nad konkretnymi przypadkami wykorzystując w argumentacji spektrum stanowisk formułowanych na gruncie etyki oraz filozofii prawa.
Jako pryzmat interpretacyjny wykorzystamy m.in. następujące pytania. Czy prawo powinno być tożsame z dominującym stanowiskiem moralnym? Czy prawo i moralność są porządkami odrębnymi? Jakie nieoczywiste relacje łączą i dzielą te porządki? Spojrzymy na to zagadnienie przede wszystkim z perspektywy współczesnej, odnosząc się w swoich argumentacjach do możliwych i pożądanych rozstrzygnięć trudnych przypadków.
Przemyślimy wpływ wartości i stanowisk etycznych na treść prawa i jego obowiązywanie.
Zastanowimy się, dlaczego współczesne stanowiska niepozytywistyczne z powodzeniem zastępują tradycyjnie ujmowane prawo natury. Odpowiedzi będziemy szukać w hermeneutyce i dyskursywnych ujęciach prawa.
Przyjrzymy się, fundamentalnej dla pozytywizmu, tezie o rozdziale prawa i moralności oraz jej konsekwencjom.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Po semestrze zajęć student:
a) posiada wiedzę dotyczącą koncepcji etycznych i filozoficznoprawnych;
b) posiada umiejętności krytyczne i argumentacyjne w zakresie analizy współczesnych problemów społeczno-politycznych, wyrosłych na konflikcie wartości, zwłaszcza związanych z kształtowaniem porządku prawnego. Stosuje zróżnicowane perspektywy rozpoznawania problemów związanych z konfliktem wartości i zasad. Potrafi bronić swojego poglądu poprzez stosowanie odpowiedniej argumentacji;
c) rozwija kompetencje społeczne, m.in. pogłębia świadomość jaką rolę we współczesnych społeczeństwach pełni system prawa. Po ukończeniu kursu absolwent jest świadomy możliwości, jakie wiążą się z aktywnym udziałem w życiu społecznym, z poczuciem sprawczości w wymiarze publicznym i obywatelskim, z obroną swojego stanowiska motywowanego określonym systemem wartości i światopoglądem.
Kryteria oceniania
Praca pisemna lub wypowiedź ustna jako podstawowa forma zaliczenia.
Mile widziany udział w dyskusjach.
Dopuszczalne dwie nieobecności w czasie semestru.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: