- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Małe prozy Hermanna Hessego – podróże po świecie i w głąb siebie. 3700-AL-MPHH-OG
Hesse był nie tylko autorem znanych powieści, ale również mistrzem małej prozy. Pozostawił wiele opowiadań, których narrator zdolny jest zarówno do celnej, zdystansowanej i ironicznej analizy współczesności, jak i do zachwytu, widocznego w podróżniczych reportażach z Indii, Włoch czy Szwajcarii (Księga obrazów).
Wnikliwa lektura tekstu literackiego będzie punktem wyjścia do dyskusji o aktualności obserwacji/diagnoz Hessego oraz ich przydatności we współczesnych nurtach myślenia o kulturze Europy i Azji.
Przeanalizujemy następujące opowiadania z dwóch zbiorów ( W nas i poza nami, tłum. E. Ptaszyńska-Sadowska, 1993; Księga obrazów, tłum S. Lisiecka, 2005):
Edmund / Karl Eugen Eiselein / Kawka / Kominiarczyk / O wilku stepowym / Relacja z Normalii / Turystyczne miasto na Południu / Ucieczka w sport pływacki / U Massagetów / W nas i poza nami;
Jezioro Bodeńskie. W krainie filistrów/ Wieczór w Ticino/ Letni dzień na Południu/Anemony/Bergamo/Indie.
Wyzwania kierunkowe:
Demos i polis: jednostka a zbiorowość
Mądrość i filozofia: - filozofia i psychologia wobec wyzwań współczesności - problematyka etyczna w tekstach kultury
Historie – dyskursy – tożsamości – tożsamość indywidualna i zbiorowa – kultura literacka
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
1. wiedza,
K_W05 Zna podstawowe metody analizy i interpretacji tekstów kultury
2. umiejętności,
K_U02 dokonywać analizy dzieł sztuki oraz tekstów naukowych i materia łów źródłowych za pomocą odpowiednich narzędzi badawczych
K_U03 Skontekstualizować dzieło kultury w odniesieniu do czasu jego powstania i momentu lektury
K_U11 przygotować wystąpienie ustne uwzględniające potrzeby odbiorców
3. kompetencje społeczne
K_K07 przestrzega zasady tolerancji, rozumie dziedzictwo kulturowe i ma poszanowanie dla różnic kulturowych
Kryteria oceniania
Dopuszczalne dwie nieobecności.
Ocena ciągła i końcowa. Ocenie podlega przygotowanie do zajęć (znajomość tekstu) w ciągu semestru i merytoryczna aktywność w dyskusji oraz referat indywidualny lub praca pisemna.
Ustne ( referat) lub praca pisemna. Ocenie podlega praca i referat ( oddany w formie pisemnej po jego wygłoszeniu dla grupy), tj. konstrukcja, treść, aparat naukowy- przypisy i bibliografia, użyta literatura przedmiotu, sposób analizy, rzetelność przygotowania.
Literatura
Hermann Hesse: wędrowiec i jego cień / Gunnar Decker ; z niemieckiego przełożyły Eliza Borg, Maria Przybyłowska, Warszawa 2014.
Samsami Behrang, Die Entzauberung des Ostens: Zur Wahrnehmung und Darstellung des Orients bei Hermann Hesse, Armin T. Wegner und Annemarie Schwarzenbach, tłum. Elżbieta Antochewicz, Bielefeld, 2011.
Bernhard Zeller, Hermann Hesse – biografia, tłum. E. Hygen, Warszawa 2001.
Detlef Haberland, Geza Horváth (Hg.): Hermann Hesse und die Moderne : Diskurse zwischen Ästhetik, Ethik und Politik, Wien 2013.
Hermann Hesse und die literarische Moderne : Kulturwissenschaftliche Facetten einer literarischen Konstante im 20. Jahrhundert : Aufsätze / hrsg. von Andreas Solbach.
Katarzyna Nowakowska, Hermann Hesse w poszukiwaniu własnej tożsamości : bohaterowie literaccy jako transformacje ich autora, Wrocław 2004.
Figury podróży : Hesse, Eliade, Jung, Lévi-Strauss - w drodze do Indii i z powrotem / Anna Wieczorkiewicz, Warszawa 2021.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: