- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Metodyka jakościowej analizy tekstu przy wsparciu oprogramowania komputerowego 3700-AL-MJAT-OG
Prowadzenie badań lub zapoznawanie się z literaturą w zakresie nauk humanistycznych i społecznych wymaga krytycznego podejścia do szeroko rozumianych tekstów: źródeł pisanych, obrazów, materiałów wideo, opracowań naukowych, transkrypcji wywiadów itp. Ich zawartość z rzadka jedynie daje się w całości sprowadzić do zapisu liczbowego i analizować wyłącznie metodami ilościowymi (statystyka, modelowanie matematyczne itd.), skąd wynika konieczność stosowania innych metod, które zbiorczo określa się jako jakościowe. Kategoria ta obejmuje szereg odmian i tradycji, jednak podczas niniejszych zajęć poświęcimy niewiele czasu na ich przegląd i omówienie, w zamian skupiając się jednej wybranej – „jakościowej analizie tekstu” (Qualitative Text Analysis) – oraz jej praktycznym przećwiczeniu na materiale szkoleniowym. W rezultacie zajęcia będą miały formę ćwiczeń, podczas których uczestnicy nauczą się stosować kluczowe narzędzia metody jakościowej oraz poznają podstawowe techniki wspomagania analizy za pomocą oprogramowania komputerowego (MAXQDA, Verbi Software). W związku z ostatnim punktem wszyscy uczestnicy zajęć będą zobowiązani wyposażyć się w komputery/tablety z dostępem do internetu. Oprogramowanie analityczne w wersji kursowej zostanie zapewnione uczestnikom nieodpłatnie przez prowadzącego.
Zajęcia będą obejmować pracę pod nadzorem prowadzącego podczas spotkań odbywających się dwa razy w tygodniu. Oprócz tego kilka razy w ciągu semestru wyznaczone zostaną zadania do samodzielnego wykonania pomiędzy zajęciami. W rezultacie szacowany całkowity czas pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu to 150 godzin.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Student zna i rozumie podstawy metodologiczne badań jakościowych w naukach humanistycznych i społecznych (K_W01, K_W02, K_W04) oraz kluczowe metody analizy tekstów, w tym w ujęciu interdyscyplinarnym (K_W05, K_W07).
Student potrafi dokonywać krytycznej analizy tekstów źródłowych za pomocą odpowiednich metod badawczych (K_U02), prawidłowo sformułować problem badawczy (K_U04) oraz posługiwać się narzędziami cyfrowymi wspierającymi badania jakościowe (K_U14).
Student posiada kompetencje w zakresie współpracy w ramach projektów zespołowych (KK_02) a także gotowości poznawania i odpowiedniego stosowania nowych metod badawczych (KK_03, KK_04).
Kryteria oceniania
Ocenie podlegać będą jedynie prace wykonane samodzielnie pomiędzy zajęciami w trakcie semestru oraz końcowy projekt zaliczeniowy. Pozostałe ćwiczenia mają na celu naukę metodą prób i błędów i nie będą wpływać na zaliczenie. Ostateczna ocena zależeć będzie od poprawności formalnej wykonania zadań ćwiczebnych, jakości zastosowanych rozwiązań oraz terminowego przesyłania prac. Dodatkowym kryterium będzie również obecność na zajęciach (dopuszczalne dwie nieusprawiedliwione nieobecności w semestrze).
Literatura
Zalecane lektury:
- Kuckartz, Udo, Qualitative Text Analysis. A Guide to Methods, Practice & Using Software. London 2014.
- Charmaz, Kathy, Teoria ugruntowana: praktyczny przewodnik po analizie jakościowej, tł. Barbara Komorowska, red. Krzysztof Konecki. Warszawa 2009.
- Silverman, David, Prowadzenie badań jakościowych, Warszawa 2008.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: