- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Martial arts studies. Praktyczne wprowadzenie do interdyscyplinarnych badań nad sztukami walki 3700-AL-MAS-OG
Stosunkowo niewielka popularność treningu sztuk walki kontrastuje w interesujący sposób z ich silną obecnością w globalnej popkulturze oraz oddziaływaniem społecznym, zarówno w zachodnim, jak i wschodnim kręgu kulturowym. Kino sztuk walki stanowi osobny gatunek, ale wypracowane w jego ramach konwencje narracyjne oraz schematy wizualne, w tym konkretne techniki ruchowe, kształtują także inne gatunki, takie jak popularne serie filmowe o superbohaterach lub widowiska sceniczne. Biegłość w walce stanowi także często ważny element kreacji bohaterów w literaturze młodzieżowej oraz grach wideo.
Wychodząc od tej podstawowej obserwacji, konwersatorium skupi się na przeglądzie ogólniejszych procesów kulturowych, społecznych i politycznych, w których sztuki walki pełnią istotną rolę, takich jak (de)kolonizacja, budowanie tożsamości grupowych, globalizacja lub legitymizacja władzy. Omawiane przykłady zaczerpnięte będą z literatury naukowej, co pozwoli równocześnie przyjrzeć się stronie warsztatowej tak ukierunkowanych badań i zastanowić się nad ich przynależnością do konkretnych dziedzin nauki. W szczególności omówiona zostanie specyfika projektów badawczych, w których badacze czerpią z własnej praktyki sztuk walki, żeby odsłaniać ukryte aspekty analizowanych zjawisk.
Podstawą zajęć będzie wspólna lektura tekstów naukowych (często w języku angielskim) na wyżej wymienione tematy oraz dyskusja, uzupełniona przez wprowadzenia teoretyczne do poszczególnych działów tematycznych. Studenci wezmą również udział w niewielkim wspólnym projekcie badawczym.
Szacowany czas potrzebny do zaliczenia przedmiotu to 100 godzin.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Student zna podstawową terminologię nauk humanistycznych oraz społecznych i rozumie ich rolę w kulturze, a także rozumie zależności pomiędzy poszczególnymi dyscyplinami w zakresie nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych (K_W01, K_W02, K_W04).
Student potrafi sformułować problem badawczy, zastosować w pracy grupowej podstawowe metody analizy i interpretacji tekstów kultury oraz przestrzegać zasad komunikacji naukowej w zakresie nauk humanistycznych oraz społecznych, w tym w formie wypowiedzi ustnej (K_U01, K_U02, K_U04, K_U07, K_U12).
Student jest gotów do podejmowania pracy zespołowej i poznawania nowych metod badawczych, ma kompetencje w zakresie wyboru najwłaściwszych środków służących do realizacji wskazanych zadań oraz szanuje etyczny wymiar badań naukowych (K_K02, K_K03, K_K04, K_K10).
Kryteria oceniania
Podstawą oceny będzie:
- aktywny udział w zajęciach (dyskusja nad tekstami) oraz zaliczenie krótkich testów sprawdzających postępy w przyswajaniu wiadomości na początku każdego spotkania.
- udział w grupowym projekcie badawczym wieńczącym kurs.
Dopuszczalne są dwie nieusprawiedliwione nieobecności.
Literatura
- Cynarski Wojciech, Antropologia sztuk walki. Studia i szkice z socjologii i filozofii sztuk walki, Rzeszów 2012.
- Jennings George, Ancient wisdom, modern warrriors: the (re)invention of a Mesoamerican tradition in Xilam, Martial Arts Studies Journal, https://hdl.handle.net/10779/cardiffmet.21983405.v1.
- Netczuk-Gwoździewicz Marzena, Netczuk Robert, Współczesne problemy uprawiania sportów, sztuk i systemów walki, Wrocław 2017.
- Jenning George, Cynarski Wojciech, Martial Arts in Postcolonial Times: Local Theories for Local Contexts, Ido Movement for Culture. Journal of Martial Arts Anthropology, t. 19, nr 3(2016), 11–23, http://dx.doi.org/10.14589/ido.19.3.2.
- Cynarski Wojciech, Sztuki walki i sporty walki. W kierunku ogólnej teorii, Gdańsk 2019.
- Bowman Paul, Deconstructing Martial Arts, Cardiff 2019, https://cardiffuniversitypress.org/site/books/10.18573/book1/ (do pobrania za darmo).
- Bowman Paul, The Invention of Martial Arts: Popular Culture Between Asia and America, Oxford 2020.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: