Język kaszubski z elementami kultury i literatury kaszubskiej 3700-AL-JKEK-qF
Kurs obejmuje naukę języka kaszubskiego od podstaw. Celem przedmiotu jest poznanie języka w mowie i w piśmie na poziomie podstawowym, toteż kurs jest skierowany do wszystkich chętnych, niezależnie od studiowanego kierunku. Kurs zakłada przyswojenie słownictwa i gramatyki w stopniu co najmniej podstawowym za pomocą ćwiczeń językowych, lektury i tłumaczenia tekstów kaszubskich (literackich i dialektalnych), ćwiczeń słuchowych, filmów edukacyjnych oraz innych form nauczania. Ponadto w zarysach omówione będą rozwój piśmiennictwa kaszubskiego oraz sytuacja językowa Kaszubów historycznie i współcześnie oraz obecne wyzwania z niej wynikające. Podczas analizy tekstów źródłowych omówione zostaną również wybrane zagadnienia dot. kultury kaszubskiej, które pozwolą lepiej zrozumieć tekst oraz jego szerszy kontekst. Przedmiot daje unikalną możliwość nauki najbardziej wysuniętego na północ języka zachodniosłowiańskiego, jedynego żywego spadkobiercy kontinuum połabsko-kaszubskiego, jak też poznania podstawowych zagadnień dotyczących kultury i literatury kaszubskiej.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia dla przedmiotu obejmują następujące obszary: student studiów I stopnia (K_W05) zna podstawowe metody analizy i interpretacji tekstów kultury, (K_U01) selekcjonować oraz dokonać krytycznej oceny informacji pochodzących z różnych źródeł naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i innych, (K_K07) przestrzega zasady tolerancji, rozumie dziedzictwo kulturowe i ma poszanowanie dla różnic kulturowych, (K_K08) docenia bogactwo kultury.
Student studiów II stopnia (K_W01) ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę o miejscu i roli nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych w kulturze, (K_W04) zna i stosuje metody analizy i interpretacji tekstów naukowych, (K_U01) potrafi samodzielnie selekcjonować informacje pochodzące z różnych źródeł naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i innych oraz
dokonać ich krytycznej oceny, (K_K01) jest gotów do kształcenia ustawicznego (lifelong learning), (K_K03) ma kompetencje w zakresie wyboru najwłaściwszych środków służących do realizacji samodzielnie podjętych zadań, (K_K05), szanuje zasady tolerancji i wykazuje wrażliwość wobec różnic kulturowych, (K_K07) ma poszanowanie dla różnorodności kulturowej i przyrodniczej.
Kryteria oceniania
Efekty uczenia się będą weryfikowane za pomocą egzaminu końcowego, składającego się z części ustnej i pisemnej. Egzamin będzie sprawdzał wyłącznie umiejętności językowe w zakresie niewykraczającym poza zagadnienia omówione w trakcie kursu. Ocenie podlega również aktywność na zajęciach i stopień przygotowania.
Literatura
Bandur, M., Pismo jako znak wspólnoty etnicznej
Bandur, M., Borges, R., Morphophonological Innovations in New Speakers' Kashubian
Bilewicz, M., Olko, J. (red.), Mniejszości i ich języki wobec kryzysu
Breza, E., Treder, J., Gramatyka kaszubska. Zarys popularny
Budzisz, S., Welewetka
Ceynowa, F., Kaszebji do Pólochov
Ceynowa, F., Wó narodovoscé a wó movje
Drzeżdżon, J., Twarz Smętka
Drzeżdżon, R., Naju krëwia
Gòłąbk, E., Słownik polsko-kaszubski
Jablonskji, A., Rejonalni jãzëk - (nje)fùlvôrtni jãzëk njewuznónëch etnjicznëch mjészëznóv. Przëtrôfk Kaszëbóv ë Szlõzôkóv v III Pòlskji Repùblice
Janke, S., Łiskawica
Kalinowski, D., Juwernota. Literatura kaszubska i studia kulturowe
Kożyczkowska, A., Kaszubszczyzna. Pedagogicznie o języku i tożsamości
Lewna, K., Mòtowidlo
Lorentz, F., Gramatyka pomorska
Lorentz, F., Teksty pomorskie
Majkowski, A., Żëcé i przigòdë Remùsa
Makùrôt, H., Gramatika kaszëbsczégò jãzëka
Sychta, B., Słownik gwar kaszubskich na tle kultury ludowej
Topolińska, Z., A Historical Phonology of the Kashubian Dialects of Polish
Zieniukowa J., Polszczyzna tekstów religijnych z obszaru dialektu słowińskiego
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: