Białka – cząsteczki życia i ich współczesne zastosowania 3700-AL-BCZ-QPR
Struktura białek jest zakodowana w DNA określanym także jako materiał genetyczny. Chociaż to DNA jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i stanowi pewien symbol ciągłości nie tylko w biologii, ale także w kulturze popularnej, to „wykonawcą” rozmaitych zadań w komórce i poza nią są białka.
Zajęcia w formie konwersatorium umożliwią osobom studiującym na wydziale Artes Liberales lepiej poznać rolę białek w świecie ożywionym, ale także ich znaczenie poza układem biologicznym – jako narzędzia szeroko wykorzystywane we współczesnym świecie.
Te cele zostaną zrealizowane m.in. dzięki:
- zaproponowaniu osobom studiującym wybranych tekstów – od popularnonaukowych po prace naukowe (część materiałów będzie w języku angielskim),
- prelekcji wprowadzających w temat danych zajęć,
- oraz rozmowę osób uczestniczących w zajęciach także z wykorzystaniem narzędzi komputerowych (strony internetowe, w tym bazy danych dla biologów molekularnych; większość tych zasobów będzie w języku angielskim).
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Efekty kształcenia w zakresie:
- wiedzy (W)
-- zna i stosuje terminologię nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych (K_W02)
-- zna i stosuje metody analizy i interpretacji tekstów naukowych (K_W04)
-- ma wiedzę o najnowszych metodach badań interdyscyplinarnych w naukach humanistycznych, społecznych i przyrodniczych (K_W05)
- umiejętności (U)
-- potrafi samodzielnie selekcjonować informacje pochodzące z różnych źródeł naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i innych oraz dokonać ich krytycznej oceny (K_U01)
-- potrafi samodzielnie opracować (z zachowaniem zasad ochrony własności intelektualnej) i zaprezentować wyniki swojej pracy naukowej i badawczej (K_U03)
- kompetencji społecznych (K)
-- jest gotów do dynamicznego rozwoju naukowego w obrębie nauk humanistycznych, społecznych i przyrodniczych oraz śledzi nowe metody i paradygmaty badawcze (K_K02)
Kryteria oceniania
Wymagania:
1. uczestnictwo w zajęciach (dopuszcza się dwie nieusprawiedliwione nieobecności)
2. aktywność́ na zajęciach
3. przygotowanie i wygłoszenie prezentacji zaliczeniowej.
Literatura
- J.V. Chamary, 50 idei, które powinieneś znać. Biologia. Wydawnictwo Naukowe PWN.
- J. Reece i in., Biologia Campbella. Dom Wydawniczy Rebis.
- H.R. Matthews i in., Biochemia I biologia molekularna w zarysie. Prószyński i s-ka.
- D. Whitford. Proteins. Structure and function. Wiley.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: