Warsztat pracy naukowej i edytorskiej 3620-LIC2-WPNE
Metody kompletowania historiografii. Sposoby docierania do źródeł poznania badanych relacji. Praca w bibliotece. Źródła pisane. Literatura piękna i jej wykorzystanie przez historyka. Warsztat własny. Źródło historyczne niepublikowane. Miejsca przechowywania. Sposoby docierania. Warsztat własny. Zbiory muzealne jako źródło historyczne i jako sposób obrazowania historii. Środki symboliczne. Środki obrazowe. Środki audiowizualne. Metody rozumowania. Walory i minusy metod: indukcji,/dedukcji,/analogii. Konstrukcja wypowiedzi pisemnej. Recenzja. Artykuł. Monografia. Synteza. Narracja historyczna. Konstrukcja wypowiedzi. Sporządzanie bibliografii i przypisów. Zasady cytowania.
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza
Posiada podstawową wiedzę ogólną z zakresu nauk społecznych i politycznych ukierunkowaną na obszary i społeczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej.
K_W01, K_W02
Umiejętności
Posługuje się podstawowymi pojęciami z zakresu historii, samodzielnie dociera do źródeł i analizuje źródła dotyczące tych zagadnień posługując się właściwą terminologią, dostrzega uwarunkowane historycznie relacje wzajemne narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Jest w stanie samodzielnie przeprowadzić kwerendę biblioteczną i archiwalną, postawić tezę i ją udowodnić. Rozróżnia specyficzne powiązania systemowe. Wykazuje się umiejętnością zapisania efektów swych poszukiwań i przemyśleń w sposób zgodny z zasadami sztuki.
K_U01, K_U02, K_U03, K_U04, K_U05, K_U06, K_U011.
Kompetencje społeczne
Jest przygotowany do pracy w administracji krajowej i samorządowej, przedsiębiorstwach oraz organizacjach pozarządowych współpracujących z krajami Europy Środkowo-Wschodniej. Sam sobie umie zorganizować proces badawczy i sam sobie umie zadawać pytania badawcze. Ma świadomość konieczności dalszego kształcenia się w celu harmonijnego rozwoju zawodowego, zgodnego z normami społecznymi . Również w pracy przestrzega ogólnie przyjętych norm etycznych. Odczuwa potrzebę dalszego kształcenia.
K_K01, K_K04; K_K05; K_K07; K_K08; K_K10, K_K11; K_K15
Kryteria oceniania
Obecność i aktywność na zajęciach. Praca pisemna (np. bibliografia do pracy licencjackiej, fragmenty tekstu pracy licencjackiej) na zaliczenie.
Literatura
G. Babiński , Metodologiczne problemy badań etnicznych, Kraków 1997.
A.J.Chodubski, Wstęp do nauk politologicznych, Gdańsk 2004.
I. Ihnatowicz, Nauki pomocnicze historii XIX i XX wieku, Warszawa 1990.
M.Handelsman, Historyka, Warszawa 1928.
S.Nowak, Metodologia badań społecznych, Warszawa 1985.
L.Marszałek, Edytorstwo publikacji naukowej, Warszawa 1986.
B.Miśkiewicz, Wprowadzenie do badań historycznych, Poznań 1993.
M.Sułek, Metody i techniki badań stosunków międzynarodowych, Warszawa 2004.
J.Sztumski, Wstęp do metod i technik badań społecznych, Katowice 1995.
A. Świeżawski, Warsztat naukowy historyka. Wstęp do badań historycznych, Łódź 1978.
J.Topolski, Metodologia historii, Warszawa 1984.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: