Systemy polityczne i gospodarcze w krajach postkomunistycznych 3620-LIC2-SPGKP
Omawiana jest geneza systemu postkomunistycznego i kapitalizmu oligarchicznego w kontekście decyzji o likwidacji dychotomii władzy w komunizmie, odsunięcia od niej partii i przeniesienia władzy do struktur państwowych przy jednoczesnej masowej prywatyzacji nomenklaturowej i powstałego w jej wyniku kapitalizmu oligarchicznego, pasożytującego na państwie i kontrolującego obywateli w ramach demokracji fasadowej. Poruszane są różne metody transformacji gospodarczej, w tym prywatyzacji, kapitalizm polityczny, w tym różnice między klasycznym postsowieckim modelem gospodarczym i politycznym, a ukształtowanym w byłych państwach wasalnych. Funkcjonowanie oligarchii i zasady demokracji fasadowej. Geneza i charakter rządzących elit. Charakter podziałów fikcyjnych i rzeczywistych. Brak krążenia elit jako fundament systemu politycznego i przyczyna jego przyszłego upadku. Zależność systemu gospodarczego i politycznego peryferii od centrum w dobie globalizacji.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W05
Ma wiedzę o społeczeństwach regionu: ich stratyfikacji i funkcjonowaniu.
K_W07
Ma wiedzę o stosunkach Wschód-Zachód; zna i rozumie pozycję Polski w tych relacjach.
K_U01
Potrafi analizować i opracowywać wybrane zagadnienie dotyczące danego regionu.
K_U03
Potrafi rozpoznać oraz analizować problemy społeczne, polityczne, ekonomiczne, prawne, kulturowe, etniczne na obszarze regionu.
K_U09
Posługuje się pojęciami z zakresu teorii polityki do analizy zjawisk politycznych.
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny lub egzamin ustny
Uwagi
W cyklu 2023Z:
W przypadku braku możliwości prowadzenia zajęć w formie stacjonarnej zajęcia będą odbywać się przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość, najprawdopodobniej Google Meet oraz innych zalecanych przez UW. |
W cyklu 2024Z:
W przypadku braku możliwości prowadzenia zajęć w formie stacjonarnej zajęcia będą odbywać się przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość, najprawdopodobniej Google Meet oraz innych zalecanych przez UW. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: