Wiedza o społeczeństwach obszaru postkomunistycznego 3620-LIC1-WOS
Przedmiotem zajęć jest "postkomunizm", rozumiany jako rzeczywistość polityczna, społeczna, ekonomiczna i kulturowa, w jakiej znalazły się narody i społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej po rozpadzie imperium sowieckiego. Konwersatorium dotyczy szczególnie powstałych w 1991 roku państw europejskiej części byłego ZSRR, państw demokracji ludowej oraz szerszego kontekstu międzynarodowego, zwłaszcza polityki w regionie środkowo-europejskim.
Definiowanie i opis "społeczeństw postkomunizmu" polega na analizie najważniejszych problemów konstytuujących postkomunistyczną rzeczywistość, zgrupowanych w trzech działach (wymiarach): (1) społeczeństwo, (2) państwo, (3) kultura. Zagadnienia - 1: Postkomunizm: definicje. 2: Społeczeństwo postkomunistyczne: władza, ustrój polityczny, racja stanu, prekariat (ubóstwo, imigranci, zadłużenie, bezrobocie, deregulacja – nowa klasa społeczna). 3. Społeczeństwo postkomunistyczne: tożsamość narodowa i jej zagrożenia, kryzys tożsamościowy. Nowoczesność i tożsamość. 4: Państwo postkomunistyczne: wartości – relatywizm moralny a wartości bezwzględne. Wartości prywatne i wartości publiczne. 5: Społeczeństwo postkomunistyczne: patriotyzm, ojczyzna, naród, ład moralny i jego kontestacje. 6: Państwo postkomunistyczne: edukacja, wychowanie, kultura umysłowa. 7: Kultura narodowa, stereotypy narodowe, narodowa wspólnota symboliczna. 8: Państwo postkomunistyczne: historia i polityka historyczna, mitologia narodowa, historia jako polityka. 9: Młodzież i wartości. Oportunizm i patriotyzm. Godność. Punitywność. Autonomia jednostki. 10: Mediokracja. Wojny informacyjne. Manipulowanie umysłem. Indoktrynacja. 11: Etyka w obliczu upadku kultury. Etyka w demokracji. 12: Społeczeństwa postkomunistyczne: mniejszości narodowe.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W05
Ma wiedzę o społeczeństwach regionu: ich stratyfikacji i funkcjonowaniu.
K_U01
Potrafi analizować i opracowywać wybrane zagadnienie dotyczące danego regionu.
K_K03
Jest gotowy do podejmowania działań w środowisku społecznym w zakresie wyzwań związanych z pracą zawodową; wykazuje aktywność, odznacza się wytrwałością w realizacji działań indywidualnych i zespołowych
K_K05
Na podstawie twórczej analizy nowych zjawisk i problemów samodzielnie formułuje propozycje ich rozwiązania
K_K06
Jest gotów do zaangażowanego uczestnictwa w życiu społecznym na rzecz interesu publicznego oraz do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne lub ustne
Projekt indywidualny / projekt grupowy
Obecność na zajęciach
Aktywność na zajęciach
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: