Badania sowietologiczne i postsowietologiczne 3620-LIC1-BSP
Zajęcia zawierają ogólne przedstawienie: koncepcji, kierunków oraz ludzi związanych z badaniami sowietologicznymi na Zachodzie i w Polsce; dawnych polskich zainteresowań Wschodem, prac polskich Rosjo- i sowietoznawców od Jana Kucharzewskiego, przedwojennych ośrodków badawczych, działalności prometejskiej, ośrodków emigracyjnych, środowisk podziemnych w PRL. W trakcie zajęć omówione zostaną również polskie badania wschodnie lat 90-tych. Wśród ważnych zagadnień szczegółowych omówione zostaną: polskie przedwojenne instytuty i instytucje zajmujące się Wschodem; utopia komunistyczna i jej wyznawcy; pojęcie totalitaryzmu i kwestia podobieństw ruchu komunistycznego i ruchu narodowo-socjalistycznego; przyczyny poparcia dla komunizmu - "osobowość autorytarna"; opozycja i dysydenci w państwach rządzonych przez komunistów; komunizm i Rosja jako przedmiot dyskusji w polskim ruchu opozycyjnym lat 1976-1989; rola i wpływ ośrodków emigracyjnych; badania nad historią komunizmu po roku 1989/1990; problem rozrachunku z przeszłością.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W06
Ma wiedzę o specyfice narodowościowej i wyznaniowej regionu ; zna i rozumie genezę i istotę konfliktów religijnych, etnicznych i narodowościowych.
K_W07
Ma wiedzę o stosunkach Wschód-Zachód; zna i rozumie pozycję Polski w tych relacjach.
K_U01
Potrafi analizować i opracowywać wybrane zagadnienie dotyczące danego regionu.
K_U02
Potrafi analizować materiały źródłowe w sposób krytyczny, potrafi zrozumieć podstawy tożsamości historycznej regionu i dostrzec współzależności etniczno-kulturowe pomiędzy państwami regionu.
K_U11
Posiada umiejętności merytorycznego argumentowania, z wykorzystaniem poglądów innych autorów oraz formułowania wniosków.
K_K04
Jest otwarty na nowe idee i gotów do zmiany opinii w świetle dostępnych danych i argumentów
Kryteria oceniania
Zaliczenie pisemne lub ustne
Obecność na zajęciach
Aktywność na zajęciach
Literatura
Kornat M, Początki sowietologii w II Rzeczypospolitej, "Zeszyty Historyczne" 134/2000, s. 3-119.
Szawłowski R.&H., Polish Sovietology 1818/19-1939, "The Polish Review", vol. XVII, 3/1972, s. 3-36
[J. Malicki], Polska jest między Niemcami a Rosją (Rozmowa ze Stanisławem Swianiewiczem, "Obóz" 27/1993, s.7-11
Malicki J., Imponował erudycją (Rozmowa z p. Haliną Sukiennicką, wdową po Wiktorze Sukiennickim), "Obóz" 27/1993, s. 13-21
Malicki J., Rozmowa z prof. Juliuszem Bardachem [mps-npbl]
Kucharzewski Jan: Od białego caratu do czerwonego.
Arendt Hannah: Korzenie totalitaryzmu.
Courtois Stéphane, Nicolas Werth, Jean-Louis Panné, Andrzej Paczkowski, Karel Bartosek, Margolin Jean-Louis: Czarna księga komunizmu. Warszawa 1999..
Wóycicki Kazimierz: Europejski konflikt pamięci, Warszawa 2008.
Davies Norman: Wschód-Zachód
Brzeziński Zbigniew: The Grand Failure
Uwagi
W cyklu 2023Z:
W przypadku braku możliwości prowadzenia zajęć w formie stacjonarnej zajęcia będą odbywać się przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość, najprawdopodobniej Google Meet oraz innych zalecanych przez UW. |
W cyklu 2024Z:
W przypadku braku możliwości prowadzenia zajęć w formie stacjonarnej zajęcia będą odbywać się przy użyciu narzędzi komunikacji na odległość, najprawdopodobniej Google Meet oraz innych zalecanych przez UW. |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: