- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
1989 - Jesień narodów 3620-JN-SP-OG
1) „Przed burzą” Przyczyny kryzysu, przebieg procesu erozji i upadek ZSRR. Geopolityka oraz polityka mocarstw jako katalizator procesów przemian w EŚ. Pierestrojka, polityka Regana, spotkania w Rejkiaviku i na Malcie.
2) Polska przed 1989 jako czynnik destabilizacji wewnątrz bloku radzieckiego. Współpraca opozycji demokratycznej w obrębie bloku wschodniego w okresie poprzedzającym Jesień Narodów.
3) Sytuacja PRL w okresie poprzedzającym rok 1989. i Okrągły Stół w Polsce. Wybory do tzw. Sejmu kontraktowego. Wybór Wojciecha Jaruzelskiego na Prezydenta PRL, Powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego. Przemiany w Polsce a dynamika Jesieni Narodów w pozostałych państwach regionu EŚW oraz NRD.
4) Zmiany na Węgrzech. Dymisja J. Kadara, i działalność reformatorskiego skrzydła WSPR. Powstanie partii niekomunistycznych. Opozycyjny Okrągły Stół i Okrągły Stół. Erozja systemu władzy komunistycznej na Węgrzech. Wybory prezydenckie i referendum w 1989. Wybory do Parlamentu z 1990. Konsekwencje przebiegu wydarzeń Jesieni Narodów na Węgrzech dla węgierskiego modelu transformacji ustrojowej i
gospodarczej.
5) Specyfika Niemiec Wschodnich na tle pozostałych państw EŚW. Geopolityczne znaczenie przemian w Niemczech dla pozycji ZSRR w stosunkach międzynarodowych. Kryzys w relacjach Berlina Wschodniego i Moskwy jako katalizator przemian w NRD. Znaczenie RFN jako czynnika podważającego legitymizacje i stabilność polityczną NRD.
6) Przebieg Jesieni Narodów w NRD. Sfałszowane wybory samorządowe (kwiecień 1989). Piknik Paneuropejski. Otwarcie przez władze WRL przejść granicznych z Austrią jako czynnik destabilizujący sytuację NRD. Montagsdemonstrationnen i dymisja Ericha Honeckera. Upadek Muru Berlińskiego. Wybory do Izby Ludowej w Marcu 1990. Inkorporacja NRD.
7) Proces jednoczenia Niemiec w perspektywie wielkich mocarstw. Konferencja 2+4. Zagadnienie granicy polsko-niemieckiej jako czynnik przemian jako UE jako konsekwencja na przekształcenia terytorialne w Niemczech.
8) Rok 1989 w Czechosłowacji. Komunistyczna Partia Czechosłowacji po 1968 roku i sytuacja gospodarcza. Rola opozycji czechosłowackiej jako czynnika wpływającego na proces przemian. Petycja „Kilka zdań” oraz demonstracje sierpniowe. Demonstracje listopadowe i powstanie Forum Obywatelskiego oraz Społeczeństwa Przeciwko Przemocy. Aksamitna Rewolucja i wybór Vaclava Havla na Prezydenta; Różnice w przebiegu Jesieni Narodów w Czechach i na Słowacji i ich wpływ na późniejszy rozpad wspólnego państwa;
9) Rumuńska rewolucja. Specyfika reżymu Ceacucescu. Działalność opozycji wewnątrzpartyjnej. Mniejszość węgierska jako katalizator działań antysystemowych. Wydarzenia grudniowe: między mitem a rzeczywistością. Eliminacja Ceaucescu i jego żony. Front Ocalenia Narodowego i działalność Iona Illiescu. Konsekwencje przebiegu wydarzeń z 1989 dla późniejszych reform w Rumunii.
10) Rok 1989 w Bułgarii. Czynnik turecki jako katalizator protestów przeciwko reżymowi Todora Żiwkowa. Kryzys w stosunkach bułgarsko – radzieckich. Środowiska opozycji a przemiany w Bułgarii. Rola ekologii, Pierestrojki i Głasnosti, jako czynnika wpływającego na tempo wydarzeń Jesieni Narodów w Bułgarii. Wielka Wycieczka Turków i dymisja Todora Żiwkowa. Wybory parlamentarne z 1990 i ich następstwa dla modelu rumuńskiej transformacji ustrojowej.
11) Jesień Narodów w państwach EŚW w optyce polityki zagranicznej ZSRR. Między laboratorium przemian. Wpływ Jesieni Narodów na sytuację w ZSRR.
12) Jesień Narodów w perspektywie polityki zagranicznej Chin, USA i państw Europy Zachodniej.
13) Jesień Narodów w EŚ a rozpad Jugosławii: podobieństwa i różnice;
14) Czym była Jesień Narodów? Rewolucją, refolucją, czy …kontrrewolucją?
15) Konsekwencje Jesieni Narodów dla regionu EŚW i Świata: Próba ogólnego bilansu.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wedle opisu przedmiotu i zainteresowań studenta
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny lub ustny
Literatura
A. Burakowski, A. Gubrynowicz, P. Ukielski 1989 Jesień Narodów Warszawa, PWN 2021.
B. J. A. Engel The Fall of the Berlin Wall: The Revolutionary Legacy of 1989 OUP 2021.
C. Ilko-Sascha-Kowalczuk Endspiel, Die Revolution von 1989 in der DDR
D. Paweł Ukielski 1989 in Central Europe: A Counterrevolution Macmilan Palgrave 2024
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: