- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Historia i kultura Kaukazu 3620-HKK-OG
Historia: Wykład prezentuje historię polityczną i społeczną państw i narodów Kaukazu płd.- Armanii, Gruzji i Azerbejdżanu od Starożytności po czasy najnowsze. Prezentowane są okresy wielkości dwóch pierwszych państw chrześcijańskich w Europie – Armenii i Gruzji, ich walk z najeżdżcami od czasów Rzymu, Bizancjum i Persji, poprzez najazdy Arabów1), Turków Seldżuków, Mongołów, Turków osmańskich, aż do utraty niepodległości na rzecz Turcji i Persji. Ukazane sa fale emigracji Ormian w tym na terytorium Rzeczpospolitej i ich znaczenie w historii Polski. Równolegle ukazana jest historia pojawienia się plemion tureckich w tym oguzów, którzy z czasem umacniają swoją pozycję i przekształcają się w naród azerski. Następnie wykład prezentuje rywalizację Rosji z Turcją i Persją i podbój Kaukazu przez Rosję. Omawiane są kwestie ruchów narodowych na Kaukazie w obliczu ich rusyfikacji, oraz stosunki wzajemne narodów kaukaskich. Następnie wykład prezentuje kierunki polityczne związane ruchem niepodległościowym i rewolucyjnym w toku I wojny światowej – ludobójstwo Ormian przed i po rewolucji październikowej w Rosji – dasznaków w Armenii, gruzińskich mieńszewików i azerbajdżańskich musawatystów. Zaznaczony jest wkład Polski odrodzonej w politykę kaukaską, ruch prometejski, rola gruzińskich wojskowych w II wojnie światowej. Prezentowane są procesy sowietyzacji Kaukazu, polityka narodowościowa władz sowieckich, represje stalinowskie, wkład narodów Kaukazu w budowę systemu komunistycznego. Prezentowane jest narodzenie się opozycji politycznej i odzyskanie niepodległości oraz związane z tym konflikty wewnątrz Gruzji – separatyzm abchaski i osetyjski oraz wojna Armenii z Azerbajdżanem o Górski Karabach. Ukazane są problemy polityczne i społeczno- gospodarcze ostatniego dwudziestolecia, upadek E. Szewardnadze i„rewolucja róż” w Gruzji, wojna gruzińsko-rosyjska 2008 r. i aktualny stan spraw politycznych w regionie Kaukazu.
Kultura: Wykład obejmuje problematykę wkładu w światowy dorobek cywilizacyjny i kulturowy dwóch państw kaukaskich – Armenii i Gruzji należących do najstarszych państw chrześcijańskich. Ukazany jest wpływ własnego piśmiennictwa (Mesrop Masztoc) na wybitny rozwój kultury narodowej na przełomie Starożytności i Sredniowiecza w Armenii (Mojżesz Chorenaci i inni, oraz Gruzji - architektura sakralna, rozkwit kultury w epoce carycy Tamary i Dawida Odnowiciela oraz gruziński renesans - Szota Rustaweli („Witeź w tygrysiej skórze”), Kronika Kartlis Cchowreba (Życie Gruzji). Ukazane są także początki kultury azerbejdżańskiej powstającej pod wpływem literatury i kultury Arabów i Persów (Nizami, Fizuli). W dalszej części konwersatorium obejmuje rozwój kultury, literatury i sztuki państw regionu pod panowaniem Imperium Rosyjskiego w XIX w. skąd przenikają główne tendencje i nurty kultury europejskiej – romantyzm, realizm krytyczny, w przypadku tych państw posiadające silne cechy patriotyczne.
Konwersatorium ukazuje także rozwój teatru, sztuk plastycznych i muzyki we wszystkich tych krajach pod wpływem sztuki rosyjskiej i europejskiej. Kultura muzyczna i sztuki plastyczne w Armenii i Gruzji.
W literaturze ukazani sa przedstawiciele XX wiecznych kierunków futuryzmu, ekspresjonizmu, oraz socrealizmu.
W dziedznie sztuki filmowej prezentowany jest dorobek S. Paradżanowa, i współczesnej muzyki popularnej.
Literaturę Gruzji XX w. wykład prezentuje na przykładach kilku kierunków nawiązujących do literatury europejskiej: ”Grupa Akademicka” „Błękitne rogi” , futuryści, „Arifioni”. Ukazany jest też rozwój nowatorskiego teatru gruzińskiego i wybitnej szkoły filmowej Początki kinematografii 1912 r. Swiatowa kariera kina gruzińskiego. Zwraca się także uwagę na twórczość wybitnego poety, pisarza i barda B. Okudżawy.
Wykład prezentuje kulturę i sztukę Azerbejdżanu w wieku XX. Na przykładzie jej najwybitniejszych przedstawicieli takich kierunków jak realizm krytyczny , romantyzm postępu , literaci musawatyzmu
Epoka sowiecka w literaturze Azerbejdżanu to heroizacja przeszłości oraz silny nurt socrealistyczny szczególnie po 1932 r.
Pisarze współczesnego niepodległego Azerbejdżanu:, powieść kryminalna, problematyka wojenna karabachska;. szereg pisarzy podejmujących próbę rekapitulacji i krytycznej refleksji nad dziejami narodu w całej epoce sowieckiej z pozycji wartości ogólnoludzkich a także utopie i antyutopie.
Ważnym elementem kultury Azerbejdżanu jest muzyka. Wykład poświęca uwagę takim formom jak pieśni i tańce ludowe oraz mugamy.
Muzyka religijna, śpiewacy aszugowie, tesnif.
Europejska muzyka klasyczna , mugam-opera i operetka. jazz azerbejdżański i jazz-mugam (ludowy).
Mejchana – recytatyw improwizacyjny (ludowy rap).
Muzyka estradowa i filmowa.
W całym procesie przebiegu konwersatorium zwraca się uwagę na występujące w historii związki kulturalne i osobiste między wybitnymi przedstawicielami kultury państw kaukaskich z kulturą polską.
Muzyka estradowa i filmowa - Muslim Magomajew, Poład Bűl-bűl-ogły
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza:
Na podstawie wykładu student ma posiada interdyscyplinarną wiedzę na temat historii politycznej i kultury państw Kaukazu problematyki politycznej, ekonomicznej, etnicznej i wyznaniowej. Dzięki temu student wszechstronnie rozumie mechanizmy lokalnych stosunków politycznych oraz ich wpływ na bieżącą politykę państw regionu Kaukazu Student rozumie też rolę i znaczenie państw regionu Kaukazu w systemie międzynarodowych stosunków politycznych i gospodarczych w tym także w odniesieniu do polskiej polityki zagranicznej. Student poznaje też genezę i ewolucję współczesnych kierunków humanistyki w ujęciu komparatywnym.
(K_W01 K_W02 K_W03 K_W04 K_W05 K _W06 K_W10 K_W11)
Umiejętności:
Student umie analizować i diagnozować kierunki przemian politycznych, społecznych i kulturowych w regionie Kaukazu samodzielnie stosując nowoczesne metody badań społecznych. Potrafi prowadzić profesjonalną dyskusję na temat dziejów i współczesności państw Kaukazu, kompetentnie argumentując własne poglądy. Student rozumie problemy transformacji systemowej i potrafi dostrzegać główne zagrożenia regionalne i globalne. Student potrafi pisać kompetentne opracowania i ekspertyzy dotyczące problematyki regionu Kaukazu.
(K_U01K_U02 K_U03 K_U04 K_U05 K_U06 K_U07 K_U11 )
Kompetencje:
Student uzyskuje odpowiednie kompetencje dla prowadzenia badań i motywację do poszerzania zasobu wiedzy i doskonalenia warsztatu badawczego. Student jest wrażliwy na problemy wynikające z odmienności kulturowej
( K_K01 K_K02 K_K03 K_K05)
Student może uczestniczyć w różnych formach współpracy międzynarodowej w obszarze Kaukazu; w organizacjach międzynarodowych, instytucjach państwowych, organizacjach pozarządowych, w mediach i ośrodkach analitycznych.
(K_K04 K_K06)
Kryteria oceniania
Znajomość treści wykładu i zalecanej literatury.
Egzamin ustny
Literatura
Sz. Amiranaszwili, Sztuka gruzińska, Warszawa 1973. B. K. Baranowscy, Historia Gruzji, Wrocław 1987. B. Gębarski, Piętnaście wieków literatury gruzińskiej, "Przegląd Orientalistyczny", Warszawa 1967, nr 61. ] J. Kawtaradze, Gruzja w zarysie historycznym, Warszawa 1929, M. Zakrzewska-Dubasowa, Historia Armenii, wyd. Ossolineum, Wrocław 1990
M. Zakrzewska-Dubasowa, Polacy w kulturze i życiu społecznym Zakaukazia do 1918 roku, Lublin 1990.\«История Грузии (с древнейших времен до наших дней)», в библиотеке FictionBook_pliki
История Грузии. В 3 т. Т. I. (С древнейших времен до 60-х годов XIX века): Учебное пособие / Авториз. перевод. Ред. кол. Н. А. Бердзенишвили (гл. ред.), В. Д. Дондуа, Г. А. Меликишвили.
Грузинская литература /w:/ История всемирной литературы: В 8 томах / АН СССР; Ин-т мировой лит. им. А. М. Горького М.: Наука, 1983—1994, /fragmenty dot. literatury Armenii, Gruzji , Azerbejdżanu/.
Liczne albumy, muzyka, filmy na web.site.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: