- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Warsztaty-Kreatywne metody pracy naukowej 3600-KM-KMPN-OG
Celem warsztatu jest zapoznanie z nowoczesnymi metodami przydatnymi w pracy naukowo-badawczej w zakresie badań społeczno-humanistycznych. Studenci zostaną zapoznani z technikami naukowymi i publikacyjnymi, dobrymi praktykami, które stosuje się obecnie w prowadzeniu pracy badawczej, będą też mieli okazję przećwiczyć wybrane techniki. Zaprezentowane zostaną: Przeglądy literaturowe, systematyczne przeglądy SLRs itp., Metoda PRISMA, Metody scilab, podstawy analizy korpusowej, itp.
Zaplanowane aktywności: dyskusja, praca z bazami wiedzy/silnikami AI, metodami SLRs, PRISMA, scilab, gry naukowe, projekt indywidualny
Między modułami – krótka dyskusja o pracach magisterskich, projektach publikacyjnych osób uczestniczących oraz ich „bolączek” związanych z pracą naukową.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
Wiedza: absolwent
- posiada podstawową wiedzę z zakresu przygotowania publikacji naukowej, metod poszukiwania, filtrowania i systematyzacji literatury naukowej – bazy wiedzy, periodyki naukowe, monografie, etc.
- rozróżnia poszczególne rodzaje przeglądów literatury naukowej,
- zna cel przygotowywania przeglądów literatury naukowej.
Umiejętności: absolwent
- potrafi zastosować podstawowe metody wyszukiwania, segregowania, ekstrahowania literatury,
- umie samodzielnie zdobywać wiedzę i poszerzać umiejętności badawcze oraz rozwijać zdolności pozwalające na osiągnięcie kariery zawodowej
- potrafi przygotować schemat procedury przeglądu literatury,
Kompetencje: absolwent
- jest przygotowany do prezentacji własnego zdania i edukowania w zakresie interakcji społeczno-ekonomicznych na potrzeby wystąpienia konferencyjnego, dyskusji o charakterze naukowych i edukatorskim, artykułu w prasie specjalistycznej.
- rozumie potrzeby badania i odnoszenia się do istniejącej literatury naukowej, jej wagi dla postępów w badanych dziedzinach, użyteczności w przygotowywaniu publikacji własnych wyników badań humanistyczno-społecznych.
Kryteria oceniania
Zapoznanie się z materiałami teoretycznymi przed zajęciami. Aktywne uczestnictwo w warsztacie, udział w indywidualnych ćwiczeniach, udział w projekcie podsumowującym zajęcia.
Warunkiem zaliczenia zajęć jest obecność podczas całości warsztatów, wypełnienie pre-testu i post-testu oraz deklaracji uczestnika, które zostaną udostępnione studentom.
Literatura
1-2 polsko- lub anglojęzyczne prace naukowe zostaną przesłane przez prowadzącego przed zajęciami.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: