- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Język jako źródło do zrozumienia kultur Afryki: przysłowia, słowa klucze i kody kulturowe 3600-KM-JZZKA-OG
Jeszcze nie wprowadzono opisu dla tego przedmiotu...
W cyklu 2023Z:
Zajęcia to warsztaty z elementami wykładu dotyczące wykorzystania danych językowych jako źródła informacji o kulturze. Ukierunkowane są na kształtowanie świadomości uczestników na temat różnorodności językowej i jej wpływu na sytuację kulturową i społeczną na świecie ze szczególnym uwzględnieniem Afryki. Celem warsztatu jest omówienie zastosowania wybranych metod etnolingwistycznych w badaniach językoznawczych i kulturoznawczych na materiale języków afrykańskich (ze szczególnym odniesieniem do języka hausa w Nigerii). Zostaną wymienione niektóre z najważniejszych języków i grup etnicznych Afryki. Przedstawione zostaną podstawowe informacje na temat metodologii etnolingwistyki i paremiologii jako dziedzin badań językoznawczych, m.in. wybrane metody analizy słownictwa i tekstów kulturowych (na przykładzie przysłów i bajek). Wyjaśnione zostaną wybrane terminy specjalistyczne z zakresu językoznawstwa kulturowego i paremiologii. Omówiona zostanie rola i znaczenie przysłów afrykańskich dla poszczególnych grup etnicznych oraz dla światowego dziedzictwa kulturowego. Wskazana zostanie ich szczególna wartość jako danych do analiz etnolingwistycznych nastawionych na badanie dystansu kulturowego. Uczestnicy zostaną poproszeni o wykonanie szeregu zadań związanych z analizą językową, semantyczną i kulturową przysłów oraz słów kluczy kultury, takich jak, m.in. zestawianie przysłów polskich i afrykańskich (w różnych językach) zgodnie z ich przesłaniem (głębokim znaczeniem), wyodrębnienie słów kluczy z treści przysłów, przyporządkowywanie przysłów do grup tematycznych i strukturalno-wzorcowych. Wyjaśnieniu i dyskusji poddane zostaną niektóre kody kulturowe odnajdywane w treściach przysłów afrykańskich. Po ukończeniu warsztatów uczestnicy będą przygotowani do analizowania przysłów i innych tekstów kulturowych (np. bajek, legend) pod kątem ich struktury, znaczenia i zawartych w nich kodów kulturowych oraz będą w stanie dostrzec i uogólnić różnice i podobieństwa między przysłowiami w językach afrykańskich a przysłowiami w innych językach. |
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: