Wiedza o języku paszto 3600-IR-WJP-OW
Celem wykładu jest zapoznanie studentów ze szczegółowymi zagadnieniami gramatyki opisowej języka paszto. Wykład będzie obejmował opis systemu fonologicznego, morfologii i składni, a także podstawowe informacje na temat podziału dialektalnego, terenu użytkowania tego języka oraz jego użytkowników w perspektywie socjolingwistycznej.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się
Wiedza:
Po zakończeniu wykładu studenci posiadają obszerną wiedzę o języku paszto, jego strukturze, historii i piśmie. Mają świadomość złożonej natury języka paszto, jego miejsca i znaczenia w kontekście kultury i historii Afganistanu i Pakistanu.
K_W12; K_W 13
Umiejętności:
Posiadają znajomość paszto na poziomie podstawowym oraz umiejętności umożliwiające rozpoczęcie dalszej praktycznej nauki tego języka z równoczesnym świadomym analizowaniem wypowiedzi z punktu widzenia gramatyki opisowej.
K_U12
Kompetencje społeczne:
Rozszerzają się kompetencje społeczne w zakresie dialogu międzynarodowego i zdolność nawiązywania kontaktów i współdziałania z przedstawicielami kultur Afganistanu.
K_K03
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny końcowy, kontrola obecności dopuszczająca
kontrola obecności 30%
egzamin pisemny końcowy 70%
Literatura
Wojciech Skalmowski, Język paszto (afgański) [Pashto language (Afghan)], Bednarczuk L. (red.), Języki indoeuropejskie [The Indoeuropean languages] , t. I, Warszawa 1986, str. 182-190.
Pstrusińska J., Afghanistan 1989 in sociolinguistic perspective, London 1990
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: