Archeologia Wschodu Starożytnego-ćwiczenia(Z) 3600-7-WS2-AWSć(Z)
Zajęcia wprowadzające dla indywidualnej pracy z zabytkami archeologicznymi – w kontekście odkrycia, udostępnienia (publikacja), eksponowania (zbiory muzealne), oraz ich szerszych kontekstów kulturowo-historycznych. Szczególny nacisk położymy na zabytki-nośniki tekstów (tabliczki/tablice/figurki fundacyjne/pryzmy-cylindry/posągi/inskrypcje w kontekstach architektonicznych), oraz możliwości zespolenia narracji historycznej (budowanej na tekstach) z ilustrowaniem ikonografią i dopełnianej znaleziskami archeologicznymi. Obszary terytorialno-chronologiczne – jak wyszczególnione w opisie wykładu.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2025Z: | W cyklu 2024Z: |
Efekty kształcenia
Efekty uczenia się: Rozeznanie w korpusie publikacji archeologicznych – typy/kategorie, zakresy i zasięgi. Umiejętność sprawnej kwerendy dla wybranych tematów. Zrozumienie zależności/relacji w grupach zabytków, umiejętność koordynowania danych archeologicznych różnych poziomów (pojedyncze zabytki – zespoły i stanowiska) i narracji historycznej.
Kryteria oceniania
Aktywność (udział w dyskusji) podczas zajęć (obecność obowiązkowa), wystąpienia/referaty/prezentacje wg ustalonych tematów, ewentualnie kolokwium zamykające po kolejnych semestrach.
Praktyki zawodowe
nie dotyczy
Literatura
Podstawowa – jak wskazana w opisie wykładu; nadto – serie wydawnicze i czasopisma raportujące postępy archeologiczne (raporty finalne i wstępne), opracowania grup/kategorii zabytków, kompilacje przekrojowe – do oglądu w trakcie zajęć/wg wyboru przez słuchaczy.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: