Język i kultura chińska - fonetyka (Z) 3600-7-SI1-F1
Student posiada podstawowe wiadomości i zna podstawowe pojęcia zaróno z zakresu fonetyki jak i fonologii. Potrafi wskazać zarówno miejsca artykulacji, jak i wariabilność artykulacji różnych głosek w obrębie tego samego systemu językowego.. Umie i stosuje pojęcia fonologii, wie co to głoska i fonem. Rozumie zjwisko sandhi, zna pojęcie tonalności oraz jego praktyczne implikacje, wie także czym różnią się prozodie różnych języków. Umie poznane pojęcia odnieść do języka chińskiego. Na podstawie tych wiadomości doskonali i potrafi ćwiczyć wymowę standardową putonghua, a równocześnie potrafi wskazać różnice z guoyu i odmianami lektów lokalnych. Posiada podstawową wiedzę o historii językoznawstwa zarówno w kręgu języków sinickich jak i ogólnoświatowych.
Student potrafi wskazać błędy i skorygować je na podstawie nagrań, oraz wyrobił sobie nawyk autokorekcji na podstawie regularnie wykonywanych nagrań.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
w sali
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W02
ogólne zagadnienia naukowe (obejmujące terminologię, teorię i metodologię) z zakresu studiów nad językiem
K_U01
wyszukiwać, analizować, oceniać i wykorzystywać informacje z wykorzystaniem różnych źródeł
A1-U1 - komunikuje się w obrębie tematyki związanej z życiem codziennym oraz w prostych sytuacjach społecznych
A1_U2- identyfikuje przekazy w wybranych, prostych materiałach różnego typu i komunikatach werbalnych
A1_U3- rozumie informacje zawarte w wybranych, prostych materiałach codziennego użytku
A1_K1 – potrafi współpracować w grupie
A1_K2 – zna strategie uczenia się i rozumie potrzebę samokształcenia oraz uczenia się przez całe życie
A1_K3 – zna podstawowe zasady obyczajowe i związane z nimi reakcje werbalne i pozawerbalne obowiązujące na danym obszarze kulturowo-językowym
A1_K4 - dostrzega różnice kulturowe i wykazuje się tolerancją wobec odmienności użytkowników danego języka
Kryteria oceniania
Na ocenę na zaliczenie zajęć składają się następujące elementy
– aktywność na zajęciach – 60% oceny, ważne terminowe zaznajomienie się z materiałami i regularne odpowiedzi na zazjęciach.
- osobiste nagranie mp3 tekstu chińskiego 30% w chińskim standardowym, zgodnie z normami językowymi ChRL
-obecność na zajęciach 10%
przy czym, aby uzyskać ocenę pozytywną na zaliczenie semestru należy wykazać się osiągnięciami w odniesieniu do każdej z wyżej wymienionych kategorii (nie otrzyma zaliczenia student, który otrzyma 0% w którejś kategorii, czyli nie przejawił żadnej aktywności w jednej z nich)
Zajęcia i zaliczenia mogą odbywać się przy pomocy narzędzi zdalnych, takich jak Moodle, platforma Kampus, a także G-Suite (łącznie z google docs, google meets i in.) W trakcie zajęć będą wykorzystywane narzędzia online Kahoot, Quizlet. W miarę potrzeby dopuszczalne będzie również korzystanie z Zoom.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: