Język i kultura japońska, warsztaty-kompozycja tekstu nt.turystyki, obyczajów i popkultury1 3600-7-JA4-JKJWKT(Z)
Celem tych zajęć jest dalsze rozwijanie podstawowych umiejętności językowych opanowanych w czasie studiów licencjackich. Nacisk kładzie się na kompozycję prac pisemnych i ich prezentowanie, ponadto uczestnicy uczą się stosowania właściwej budowy zdań i poprawnych konstrukcji gramatycznych, ćwiczą tworzenie tekstów dostosowanych do tematu, prezentują te teksty oraz wykonują prezentacje na zadany temat.
Tematyka prac pisemnych odnosi się do całości kultury japońskiej, a szczególnie będą wykorzystywane zagadnienia związane ze zwyczajami, popkulturą, turystyką itp. Ponadto zadawane są też prace pisemne dotyczące tekstów czytanych na zajęciach z języka japońskiego. Po poprawieniu błędów prace te są prezentowane na zajęciach.
Dodatkowo przewidziane jest przygotowanie prezentacji i wystąpienia w języku japońskim. Po każdym z nich odbędzie się dyskusja, której celem będzie zarówno pogłębienie zrozumienia danego tematu, jak i przejście od poziomu przyjmowania słownictwa i wyrażeń językowych (input) ku ich samodzielnemu zastosowaniu (output).
W cyklu 2024Z:
Celem tych zajęć jest dalsze rozwijanie podstawowych umiejętności językowych opanowanych w czasie studiów licencjackich. Nacisk kładzie się na kompozycję prac pisemnych i ich prezentowanie, ponadto uczestnicy uczą się stosowania właściwej budowy zdań i poprawnych konstrukcji gramatycznych, ćwiczą tworzenie tekstów dostosowanych do tematu, prezentują te teksty oraz wykonują prezentacje na zadany temat. Tematyka prac pisemnych odnosi się do całości kultury japońskiej, a szczególnie będą wykorzystywane zagadnienia związane ze zwyczajami, popkulturą, turystyką itp. Ponadto zadawane są też prace pisemne dotyczące tekstów czytanych na zajęciach z języka japońskiego. Po poprawieniu błędów prace te są prezentowane na zajęciach. Dodatkowo przewidziane jest przygotowanie prezentacji i wystąpienia w języku japońskim. Po każdym z nich odbędzie się dyskusja, której celem będzie zarówno pogłębienie zrozumienia danego tematu, jak i przejście od poziomu przyjmowania słownictwa i wyrażeń językowych (input) ku ich samodzielnemu zastosowaniu (output). |
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
obowiązkowe
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
Student po ukończeniu kursu przewidzianego programem:
Wiedza:
Ma rozszerzoną wiedzę o wybranych problemach kultur Orientu/Afryki (z zakresu kultury i literatury lub języka lub filozofii i religii lub historii i zagadnień społeczno-politycznych) w perspektywie porównawczej. (K_W02)
Ma poszerzoną i pogłębioną wiedzę o języku japońskim. (K_W04)
Ma orientację we współczesnym życiu kulturalnym Japonii. (K_W08)
Ma rzetelną wiedzę o zasadach komunikowania się, pisania i czytania w języku japońskim, współczesnym i klasycznym. (K_W09)
Umiejętności:
Potrafi ocenić, wyselekcjonować i objaśnić najważniejsze wytwory współczesnej kultury Japonii. (K_U12)
Posługuje się językiem japońskim na poziomie B2+. (K_U15)
Potrafi w profesjonalny sposób zachować się, zareagować werbalnie i pośredniczyć w komunikacji i negocjacjach w wybranym społeczno-kulturowym kontekście Japonii. (K_U16)
Posiada pogłębioną umiejętność prezentacji zagadnień szczegółowych z zakresu problematyki kulturowej Japonii w języku polskim oraz w we współczesnym języku japońskim z uwzględnieniem tradycji intelektualnej Japonii. (K_U18)
Posiada pogłębioną umiejętność formułowania w mowie i piśmie własnych opinii i wniosków w języku polskim oraz w we współczesnym języku japońskim. (K_U19)
Potrafi biegle korzystać z zaawansowanych narzędzi elektronicznych i internetowych w języku polskim i we współczesnym i klasycznym języku japońskim. (K_U21)
Kompetencje społeczne: absolwent jest gotów do:
aktywnego nawiązywania kontaktów i współdziałania z przedstawicielami odmiennych kultur. (K_K03)
aktywnego działania na rzecz udostępniania i promowania spuścizny kulturowej oraz najważniejszych wytworów współczesnej kultury Japonii. (K_K11)
Kryteria oceniania
W ocenie będą stosowane następujące kryteria:
- obecność na zajęciach (do dwóch nieusprawiedliwionych nieobecności w semestrze)
- warunkiem dopuszczenia do zaliczenia jest minimum 50% obecności nawet w przypadku przedstawienia zwolnień lekarskich
- ocena ciągła (bieżące przygotowanie do zajęć i aktywność)
- ocena pracy pisemnej (Prowadzący ocenia każdą pracę. Ocena semestralna wystawiana jest w oparciu o sumę ocen za wszystkie prace pisemne oddane w semestrze.)
- ocena prezentowanych prac pisemnych oraz prezentacji na zadany temat
Literatura
Materiały przygotowywane na bieżąco przez prowadzącego
W cyklu 2024Z:
Materiały przygotowywane na bieżąco przez prowadzącego |
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: