Gramatyka języka arabskiego 1 3600-7-AR1-GjA1
Celem zajęć jest zapoznanie osób studiujących z gramatyką współczesnego literackiego języka arabskiego na poziomie podstawowym oraz doskonalenie umiejętności praktycznego stosowania reguł gramatycznych poprzez różnorodne formy ćwiczeń językowych dotyczących m.in. kategorii gramatycznych imiennych części mowy oraz czasowników, niesamodzielnych części mowy oraz podstaw arabskiej składni.
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
K_W07: Osoba studiująca zna i rozumie w stopniu podstawowym strukturę języka arabskiego, jego gramatykę, historię i pismo oraz znaczenie w kontekście kultury i historii regionu państw arabskich.
K_U10: Osoba studiująca potrafi w stopniu podstawowym posługiwać się systemem pisma (stosować reguły standardowej ortografii) języka arabskiego i narzędziami służącymi do jego poznania i analizy (słowniki tradycyjne i elektroniczne, leksykony, korpusy językowe, bazy danych, etc.).
K_K03: Osoba studiująca jest gotowa do refleksji nad miejscem i znaczeniem kultury arabskiej w kulturze światowej.
Kryteria oceniania
Kontrola obecności. Dopuszczalne jest 15% nieobecności nieusprawiedliwionych w semestrze. W przypadku nieobecności spowodowanej chorobą zaświadczenie lekarskie usprawiedliwiające tę nieobecność powinno zostać przedłożone w terminie siedmiu dni roboczych od wskazanej w nim daty zakończenia zwolnienia.
Łączna liczba nieobecności usprawiedliwionych i nieusprawiedliwionych umożliwiająca podejścia do zaliczenia wynosi 30%.
Bieżące przygotowanie do zajęć, terminowe oddanie wszystkich prac domowych i aktywność.
Pisemne testy gramatyczne
Zaliczenie semestralne na ocenę (ustne/pisemne)
W trakcie zaliczenia lub testu za niedopuszczalne uznaje się m.in. korzystanie z notatek, telefonu, smartwatcha, słuchawek lub innych urządzeń umożliwiających dostęp do informacji, a także konsultowanie się z innymi osobami, podglądanie prac innych studentów lub ingerowanie w materiały egzaminacyjne.
Stwierdzenie użycia nieuprawnionych pomocy skutkuje natychmiastowym przerwaniem egzaminu lub zaliczenia oraz wystawieniem oceny niedostatecznej.
Osoba prowadząca przedmiot może przeprowadzić dodatkową weryfikację ustną w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do samodzielnego wykonania pracy.
W trakcie sprawdzianu/zaliczenia za niedopuszczalne uznaje się m.in. korzystanie z notatek, telefonu, smartwatcha, słuchawek lub innych urządzeń umożliwiających dostęp do informacji, a także konsultowanie się z innymi osobami, podglądanie prac innych studentów lub ingerowanie w materiały egzaminacyjne.
Stwierdzenie użycia nieuprawnionych pomocy skutkuje natychmiastowym przerwaniem zaliczenia lub sprawdzianu oraz wystawieniem oceny niedostatecznej.
Osoba prowadząca przedmiot może przeprowadzić dodatkową weryfikację ustną w przypadku uzasadnionych wątpliwości co do samodzielnego wykonania pracy.
Literatura
Abu-Chacra Faruk, Arabic. An Essential Grammar, Routledge, London 2007.
Badawi El Said, Carter Mike, Gully Adrian, Modern Written Arabic. A Comprehensive Grammar, Routledge, London 2003.
Danecki Janusz, Gramatyka języka arabskiego. Tom I i II, Dialog, Warszawa 2001.
Graczyk Agnieszka, Hamodi-Owczarczak Sylwia, Jakubowski Filip A., et. al, Język arabski. Ćwiczenia gramatyczne, Katedra Studiów Azjatyckich UAM, Poznań 2015.
Kozłowska Jolanta, Gramatyka języka arabskiego. Ćwiczenia, Dialog, Warszawa 2001.
Ryding Karin C., A Reference Grammar of Modern Standard Arabic, Cambridge University Press, Cambridge 2005.
Schultz Eckhard, A Student Grammar in Modern Standard Arabic, Cambridge University Press, Cambridge 2004.
Wightwick Jane, Gaafar Mahmoud, Arabic Verbs and Essentials of Grammar, McGraw Hill, New York 2008.
Materiały przygotowane przez prowadzącą/prowadzącego.