Religie Afryki2 3600-7-AF1-RA2
W ramach wykładu studenci poznają zjawisko kontaktu religijnego na przykładzie współoddziaływania rodzimych religii afrykańskich oraz islamu i chrześcijaństwa. Znaczna część kursu poświęcona jest przekazaniu i utrwaleniu wiedzy o islamie ze szczególnym uwzględnieniem jego afrykańskiej odmiany. Omówiony jest przebieg islamizacji Afryki w oparciu o trójstopniowy schemat J. Spencera-Triminghama i H.J. Fishera oraz przedstawione są społeczności na różnym etapie islamizacji. Studenci poznają elementy doktryny sufickiej, salafickiej oraz dyskusje między przedstawicielami poszczególnych nurtów w islamie afrykańskim. Druga część kursu poświęcona jest chrześcijaństwu w Afryce. Omówiona jest historia rozwoju chrześcijaństwa na kontynencie afrykańskim oraz problemy związane z działalnością misyjną. Uczestnicy kursu otrzymują również wiedzę na temat zjawiska afrochrystianizmu, mniejszości religijnych w Afryce Subsaharyjskiej, a także elementów wierzeń pochodzenia afrykańskiego występujących w Ameryce Środkowej i Południowej. Słuchacze poznają ponadto stan badań i rozważania teoretyczne nad zjawiskiem zmian religijnych w Afryce Subsaharyjskiej.
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
W cyklu 2023L: mieszany: w sali i zdalnie | Ogólnie: mieszany: w sali i zdalnie w sali |
Efekty kształcenia
Po ukończeniu kursu student:
- zna i rozumie podstawowe nurty i pojęcia filozoficzne oraz rolę refleksji filozoficznej w kształtowaniu kultur w Afryce (K_W03)
- ma uporządkowaną wiedzę szczegółową o filozofiach i religiach wybranych regionów Afryki ze szczególnym uwzględnieniem Afryki Zachodniej (K_W07)
- potrafi nazwać i scharakteryzować podstawowe zjawiska religijne w Afryce Subsaharyjskiej (K_W10)
- zna i rozumie podstawowe metody analizy i interpretacji zjawisk religijnych właściwe dla wybranych teorii i szkół badawczych w zakresie studiów nad kulturą oraz filozofii i religioznawstwa (K_W18)
- zna i rozumie podstawowe metody analizy i interpretacji różnych zjawisk religijnych właściwe dla rodzimych tradycji wybranych regionów Afryki (K_W19)
- potrafi wskazać źródła różnic kulturowych i religijnych krajów Afryki (K_U02)
- posługuje się podstawowymi pojęciami z dziedziny filozofii i religii wybranych regionów Afryki (K_U03)
- potrafi wskazać najważniejsze zagadnienia intelektualne i dylematy formułowane wewnątrz kultury wybranych regionów Afryki (K_U10)
- potrafi interpretować kluczowe pojęcia religii i kultur Afryki (K_U015)
- potrafi poprawnie funkcjonować w środowisku kulturowym wybranego regionu Afryki (K_U17)
- posiada umiejętność prezentacji zagadnień szczegółowych z zakresu problematyki religijnej wybranych regionów Afryki w języku polskim z uwzględnieniem tradycji intelektualnej tych regionów (K_U21)
- rozumie potrzebę zgłębiania wiedzy na temat różnorodności religijnej i kulturowej przez całe życie (K_K01)
- potrafi odpowiednio określić cele i sposoby ich osiągnięcia w działalności naukowej, zawodowej i społecznej w obszarze związanym z różnorodnością religijno-kulturową Afryki (K_K04)
- ma świadomość odmienności kulturowej i jej źródeł religijnych i filozoficznych oraz jej znaczenia dla rozumienia współczesnego świata (K_K05)
- widzi potrzebę prowadzenia dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego (K_K06)
- ma świadomość znaczenia religii i kultur Afryki w kulturze światowej (K_K07)
- działa na rzecz udostępniania i promowania spuścizny religijno-kulturowej wybranych regionów Afryki (K_K08)
- dostrzega pozytywne wartości społeczno-kulturowe oparte na systemach religijnych Afryki, z których może czerpać dla osobistego rozwoju i efektywnej komunikacji międzykulturowej (K_K09)
Kryteria oceniania
Kontrola obecności - dopuszczalne dwie nieusprawiedliwione nieobecności (czyli 4 godz.) w semestrze. W przypadku nieobecności spowodowanej chorobą zaświadczenie lekarskie usprawiedliwiające tę nieobecność powinno zostać przedłożone w terminie siedmiu dni od wskazanej w nim daty zakończenia zwolnienia.
Ocena końcowa ustalana jest na podstawie egzaminu ustnego.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: