Szamanizm i praktyki magiczne w kulturach Azji i Afryki 3600-3-OR-SPMKAA
Zajęcia rozpoczną 2 wykłady mające na celu przybliżenie zagadnień związanych z szamanizmem na świecie oraz analizę poszczególnych aspektów szamanizmu: uzdrawiania, funkcji religijnych i duchowych, szaman jako historyk, strateg, doradca, psycholog (ze szczególnym uwzględnieniem Afryki i Azji).
Konwersatorium ma na celu uświadomienie studentom wagi szamanizmu w rozwoju i trwaniu kultur plemiennych, wykazanie podobieństw na płaszczyźnie duchowej, religijnej, medycznej i psychologicznej oraz ogólnoświatowy zasięg szamanizmu. Studenci będą czytać teksty wybrane przez prowadzącego oraz szukać informacji na temat poszczególnych zagadnień związane z szamanizmem, np.:
- stworzenie definicji szamanizmu i szamana
- znalezienie cech wspólnych różnych kultur szamańskich
- powołanie do funkcji szamana – różne oblicza powołania
- szaman jako historyk i strażnik tradycji plemiennej
- mity o stworzeniu świata i ich charakter i cechy wspólne
- trikcster – koncepcja „mądrego głupca”, w różnych kulturach
- szaman jako lekarz i uzdrowiciel zarówno ciała jak i duszy; choroba jako przeżycie mistyczne w kulturach plemiennych
- system nauczania w społecznościach szamańskich
- neoszamanizm
- echa tradycji szamańskich we współczesnych religiach i kulturach
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Efektem zaliczenia zajęć jest nabycie przez studentów wiedzy z zakresu szamanizmu, jego form i wpływu na dzisiejsze kultury.
Student potrafi samodzielnie znaleźć materiał badawczy i odróżnić opracowanie naukowe od pop-kulturowego.
Potrafi zanalizować zachowania i wierzenia szamańskie oraz takie, które chcą za szamańskie uchodzić (neoszamanizm, neopoganizm, szeroko pojęty New Age) i odróżnić tradycje plemienne od nowych tradycji pop-kultury.
Umie rozpoznać w wielu kulturach świata (również rodzimej – polskiej i europejskiej) wpływy tradycji szamańskiej, jej elementy włączone do religii zinstytucjonalizowanych (np. chrześcijaństwa – wpływy druidzkie) oraz wpływy na tradycje i zachowania współczesnych ludzi.
Potrafi wyjaśnić skąd te wpływy się wzięły, dlaczego przeniknęły do współczesnych kultur, jakie stanowią zagrożenie i co może wyniknąć z inkorporowania tych tradycji do współczesnych cywilizacji.
Kryteria oceniania
Zaliczenie odbywa na podstawie przygotowania studentów do zajęć (50%) oraz końcowej prezentacji na temat wybranej kultury szamańskiej (50%). Jeżeli student jest nieobecny na zajęciach, ma obowiązek dostarczyć wykładowcy opracowanie zadanego wcześniej zagadnienia wraz z bibliografią. Pod uwagę będzie też brana forma wypowiedzi studenta, poziom zaawansowania materiałów badawczych, jego stosunek do kontrargumentów w dyskusji oraz poziom kultury jakim się wykazuje podczas dyskusji z innymi studentami.
Literatura
- Szamanizm Andrzej Szyjewski, Wyd. WAM Kraków 2005
- Afrykańskie religie i filozofia J.S. Mbiti, Wyd. PAX, Warszawa 1980
- Problem zdefiniowania mitu Lauri Honko w The myth of the State Scriptia Instituti Donnerioni Abuensis nr 6, 1972, str. 3-12, tłum. A. Szyjewski
- Mity, sny i misteria Mircea Eliade, Wyd. KR Warszawa 1999
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: