Socjologia płci 3502-SSZCZ-29
W toku zajęć, poprzez szczegółowe zapoznanie się z najważniejszymi zagadnieniami i problemami, którymi zajmuje się obecnie socjologia płci, student będzie umiał odpowiedzieć na kluczowe pytania, które współcześnie zadają sobie badacze i badaczki. Uczestnik kursu szczegółowo zapozna się z głównymi zagadnieniami współczesnej socjologii płci – rozróżnieniem sex/gender, rolami płciowymi, relacjami płci, reżimami płci, porządkiem płci i upłciowieniem społeczeństwa, a także tożsamościami płciowymi. Podczas kursu przyglądać się będziemy temu w jaki sposób społeczne kategorie płci przenikają podstawowe instytucje społeczne, takie jak rodzina, szkoła czy praca, czym są kategorie kobiecości i męskości i jak są konstruowane, jak kształtuje się język i dyskursy płci, a także jak się to zmienia w czasie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Efekty kształcenia
K_W05 posiada podstawową wiedzę strukturach, wybranych instytucjach społecznych i ich wzajemnych relacjach K_W08 jest świadomy zróżnicowania społecznego oraz istnienia nierówności społecznych, a także ich wpływu na życie jednostek i funkcjonowanie grup społecznych K_W10 posiada podstawową wiedzę o rodzajach więzi społecznych i rządzących nimi prawidłowościach K_W11 rozumie społeczną naturę relacji łączących jednostki, grupy i instytucje społeczne K_W22 posiada podstawową wiedzę na temat najważniejszych zagranicznych, międzynarodowych i krajowych badań socjologicznych K_W23 posiada podstawową wiedzę o normach i regułach organizujących struktury i instytucje społeczne K_W29 jest świadom procesów zachodzących w społeczeństwie polskim i globalnym oraz ich konsekwencji w zakresie postaw i instytucji społecznych K_U03 potrafi zastosować podstawowe terminy i kategorie socjologiczne do analizy społeczeństwa, zwłaszcza współczesnego społeczeństwa polskiego K_U05 potrafi formułować proste samodzielne sądy na temat przyczyn wybranych procesów i zjawisk społecznych K_U06 potrafi posługiwać się podstawowymi kategoriami teoretycznymi do opisu zmian społecznych we współczesnych społeczeństwach
Kryteria oceniania
egzamin pisemny Dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu Zasady zaliczania poprawkowego: takie same jak w I terminie
Literatura
"Społeczeństwo Genderowe” M. Kimmel „Socjologia płci. Płeć w dużej skali” R. Connell „50 key concepts in gender studies” “Gender w społeczeństwie polskim” K. Slany i in.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: