Rumuni i Polacy. Stereotypy a historia kontaktów międzykulturowych. 3502-SEMBAD27
W trakcie seminarium zostaną omówione historyczne i współczesne kontakty kulturowe między Polska a Rumunia oraz problematyka wpływu kontaktów kulturowych i społecznych na kształtowanie się stereotypu Rumuna w Polsce i Polaka w Rumunii, a także na postrzeganie własnej tożsamości przez Rumunów w Polsce i Polaków w Rumunii.Wzajemna stereotypizacja obydwu narodów: Polaków i Rumunów jest z jednej strony wyznaczona przez historię i fakt, że stosunkowo niedawno państwa te miały wspólna granicę (co jednak uległo zatarciu w pamięci zbiorowej obydwu społeczeństw), a z drugiej strony przez pamięć okresu komunizmu i gwałtowne przemiany społeczno-polityczne, jakie zaszły w obu krajach. Ponadto współczesny stereotyp Rumuna w Polsce ukształtował się nie pod wpływem kontaktów z Rumunami, ale z Romami/Cyganami przyjeżdżającymi z tego kraju, co spowodowało zmianę sposobu myślenia o Rumunii w Polsce. Rumuni mieszkający w Polsce dostrzegają ten problem i podejmują działania mające na celu zmianę owego stereotypu (w tym celu powstał między innymi w Warszawie Ośrodek Kultury Rumuńskiej).Studenci zostaną zapoznani z metodami badania stereotypów narodowych oraz autostereotypów i kwestii tożsamościowych w sytuacji kontaktu międzykulturowego. W trakcie zajęć będą musieli przejść przez wszystkie etapy badania socjologicznego: od zapoznania się z tematem i literatura tak faktograficzna, jak i teoretyczną i metodologiczną dotyczącą badanego zagadnienie, poprzez sformułowanie problemów badawczych i ich operacjonalizowanie aż po przeprowadzenie badań, analizę ich wyników i sporządzenie raportu z badań. badania będą realizowane w Warszawie oraz w Bukareszcie, a także ewentualnie w Suczawie.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Kryteria oceniania
Obecność na zajęciach (dopuszczalne dwie nieobecności), przygotowanie i wygłoszenie referatu z listy lektur, systematyczny udział w przygotowywaniu narzędzi badawczych i prowadzeniu badań, przygotowanie raportu końcowego na ocenę
Literatura
G. Babiński, „Metodologiczne problemy badań etnicznych”, Kraków 1998, E. Nowicka (red.) „Swoi i obcy”, Warszawa 1990, T. Edensor, „Tożsamość narodowa, kultura popularna i życie codzienne”, Kraków 2005, Bokszański Z., „Stereotypy a kultura”, Wrocław 2001, Macrae C. N., Stangor Ch., Hewstone M., „Stereotypy i uprzedzenia”, tłum. M. Majchrzak, Gdańsk 1999, J. Targalski „Rumunia. Historia, współczesność, konflikty narodowe”, Warszawa 1995, L. Boia „Rumuni. Świadomość, mity, historia”, Kraków 2003, „Bliżej siebie: Polacy i Rumuni a historyczne i kulturowe dziedzictwo Europy”, Suczawa 2007, „Polacy i Rumuni na drodze do wzajemnego poznania”, Suczawa 2002, „Polska i Rumunia – od historycznego sąsiedztwa do europejskiego partnerstwa”, Suczawa 2009.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: