Jak uniknąć tragedii? Teoria społeczna Williama Szekspira 3502-FAKL849-1
Literatura może być przez socjologów traktowana jako element społecznej praktyki lub materiał ilustracyjny dla pracy naukowej. Podczas seminarium podążać będziemy inną drogą starając się potraktować literaturę jako rodzaj socjologii. Wybrane dramaty Williama Szekspira odczytywać będziemy jako swoiste propozycje teoretyczne wyrażone w języku dramaturgicznym.
Podczas pracy w semestrze wiosennym skoncentrujemy się przede wszystkim na komediach Szekspira czytając min Burzę, Jak wam się podoba, Miarkę za miarkę. Jako przykład tragedii, której nie udało się uniknąć wykorzystamy Otella.
Równolegle do tekstów Williama Szekspira czytać będziemy ważne komentarze do jego twórczości, które mogą okazać się pomocne w przekładaniu języka dramatu na język teoretyczny. Punktem odniesienia będą na przykład komentarze W.H. Audena, J. Kotta, R. Girarda czy A. Blooma.
Seminarium będzie rodzajem ćwiczenia z myślenia teoretycznego, które nie ogranicza się do aktywności wokół dzieł posiadających etykietę teorii.
Rodzaj przedmiotu
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
K_W08 posiada pogłębioną wiedzę o rodzajach więzi społecznych i mechanizmach podtrzymywania ładu zbiorowego
K_W09 posiada pogłębioną wiedzę na temat mechanizmów dynamiki grupy społecznej oraz obustronnych zależności między grupą a jednostką
K_W22 posiada pogłębioną wiedzę na temat procesów leżących u podstaw stabilności i zmiany społecznej, a także jest refleksyjny i krytyczny w ich interpretacji
K_K13 jest otwarty na różne perspektywy teoretyczne i metodologiczne badań społecznych
Kryteria oceniania
Udział w dyskusji, praca pisemna
Literatura
William Szekspir Otello, Burza, Jak wam się podoba, Miarka za miarkę W. H Auden Wykłady o Shakespearze, Jan Kot Szkice o Szekspirze, Rene Girard Szekspir. Teatr zazdrości, Alan Bloom Szekspir i polityka
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: