- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Unia Europejska: struktury i instytucje w perspektywie prawno-politologicznej 3502-FAKL201-OG
Dynamika i ograniczenia procesu integracji europejskiej – idee i ojcowie zjednoczonej Europy: najważniejsze etapy w rozwoju struktury instytucjonalnej, znaczenie traktatów w tworzeniu organów i instytucji, sukcesy i porażki integracji europejskiej,
Kształtowanie się systemu instytucjonalnego UE – charakterystyka procesu powstawania i rozwoju poszczególnych instytucji i organów – charakterystyka poszczególnych instytucji (zakresy kompetencji, systemy organizacji, tryby funkcjonowania, charakter międzynarodowy i ponadnarodowy, koncepcje dalszego rozwoju): KE, PE, RUE, RE, ETS, KR, KES itp.,
System prawa UE: struktura systemu prawa unijnego, podstawowe źródła i zasady, charakterystyka procesu legislacyjnego, prawo UE a prawo krajowe, najważniejsze akty prawne: ich rodzaje, specyfika i tryb uchwalania.
Dynamika i ograniczenia procesów integracyjnych – procesy poszerzania i pogłębiania, zasada subsydiarności i solidarności; teorie i idee integracji europejskiej.
Grupy interesu i ich wpływ na podejmowanie decyzji w UE: charakterystyka grup interesu, strategie lobbingowe, proces europeizacji lobbingu w UE i w państwach członkowskich, wpływ ekonomicznych, społecznych i regionalnych organizacji na procesy decyzyjne w instytucjach UE.
Instytucjonalizacja polityk UE i dziedzin współpracy: proces powstawania i rozwoju wybranych polityk sektorowych, struktura instytucjonalna zarządzania nimi, postanowienia traktatowe.
Instytucjonalny wymiar utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej (etapy, cele, zasady funkcjonowania, Pakt Stabilizacji i Rozwoju i jego obecne zmiany), nowe organy kontrolne rynków finansowych.
Praca i staże w instytucjach i organach UE – kim jest funkcjonariusz wspólnotowy, jakie są ścieżki kariery w poszczególnych instytucjach UE.
Języki i tłumaczenia w UE – zróżnicowanie językowe, języki urzędowe i nieoficjalne UE, polityka wielojęzyczności,
Opinia publiczna wobec procesu integracji europejskiej: opinie i postawy wobec struktury instytucjonalnej UE, poszczególnych polityk publicznych, pogłębiania integracji, poziom zaufania do organów UE, przejawy tożsamości europejskiej i tożsamości narodowej, etc. – analiza danych Eurobarometru.
Polska w UE – zakres i struktura współpracy instytucjonalnej: proces integracji Polski z UE –Układ Europejski – postanowienia i realizacja, Traktat Akcesyjny – proces negocjacji, najważniejsze postanowienia, dostosowanie prawa krajowego do wymogów UE
Rodzaj przedmiotu
Efekty kształcenia
W zakresie wiedzy:
- posiadać wzbogaconą znajomość europejskiej tradycji, historii i kultury, a także społeczno-politycznych i ekonomicznych oraz prawnych uwarunkowań integracji europejskiej z uwzględnieniem przynależności Polski do struktur Unii Europejskiej;
- posiadać umiejętność analizowania zagadnień społecznych, politycznych, ekonomicznych i prawnych Unii Europejskiej.
Umiejętności: posługiwania się podstawowymi
pojęciami socjologicznymi i antropologicznymi dotyczącymi UE; analizowania procesów społecznych w kontekście porównawczym; rozumienia zróżnicowania Europy, analizowania zjawisk społecznych i politycnych w oparciu o podstawowe pojęcia i modele; rozumienia specyfiki UE.
rozumienia kategorii prawnych i politycznych;
opisu i interpretacji zjawisk; rozumienia znaczenia procesów
politycznych i spolecznych; wykorzystywania teorii socjologicznych i politologicznych w działalności badawczej i praktycznej; porównywania instytucji i procesów politycznych; dokonywania interpretacji prawa europejskiego; rozpoznawania zależności między prawem europejskim a prawem międzynarodowym publicznym i prawem krajowym; charakterystyki instytucji europejskich; rozumienia zasad funkcjonowania i podejmowania decyzji; analizowania procesu implementacji decyzji unijnych w systemie państwa narodowego; rozumienia relacji między instytucjami unijnymi i krajowymi.
Literatura
- M.Cini, Unia Europejska – organizacja i funkcjonowanie, PWE 2007
- J.Barcz Unia Europejska na rozstajach: dynamika i główne kierunki rozwoju reformy ustrojowej: Traktat z Nicei, Traktat konstytucyjny, Traktat z Lizbony, Warszawa 2008
- J.Barcz, E.Kawecka-Wyrzykowska, Integracja europejska, Oficyna Wolters Kluwer business, Warszawa 2007
- R.Trzaskowski, Dynamika reformy systemu podejmowania decyzji w UE, WPiPG 2005
- A.Giddens, Europa w epoce globalnej, PWN, Warszawa 2009
- H.Wallace and W.Wallace, Policy-Making in the European Union, London 2006
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: