- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Stereotyp Polaka w kulturze i społeczeństwie rosyjskim 3502-569-OG
W ramach seminarium zaprezentowane zostanie stereotyp Polaka istniejący w rosyjskiej literaturze i filmie ( 1612, Taras Bulba) oraz w języku ( zwroty, przysłowia). Przedstawione zostaną również wyniki badań socjologicznych dotyczących stereotypów etnicznych Rosjan, ze szczególnym uwzględnianiem stereotypu Polaka. Ukazane to będzie na szerszym tle stereotypów funkcjonujących w społeczeństwie rosyjskim, a stosowanych wobec rdzennych mieszkańców Syberii, górali Kaukaskich, mieszkańców Azji Środkowej. Jest to tym bardziej istotne, iż przybiera to często drastyczny, praktyczny wymiar. Sięgniemy również do rosyjskich koncepcji politycznych ze szczególnym uwzględnieniem miejsca i obrazu Polski. Zajęcia stanowią kontynuację seminarium "Stereotyp Rosjanina". Oparciu o wypracowane w poprzednim semestrze narzędzia kontynuowane będą badania nad stereotypem "Ruskiego" w Polsce.Chcielibyśmy zastanowić się nad tym, jaki jest stereotyp Polaka i Polski w rosyjskim społeczeństwie, dlaczego się pojawił, jak funkcjonuje, na jakich płaszczyznach jest szczególnie wyrazisty, jak się zmienia, jakie mogą być konsekwencje tych przemian - kulturowe, społeczne itd. Kto i co wzmacnia ten stereotyp? Chcielibyśmy przeanalizować dynamikę przemian tego stereotypu, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po upadku komunistycznych rządów w Rosji. ( m.in. od honorowego szlachcica, poprzez słowiańskiego zdrajcę, do sługusa Zachodu i NATO) Szczególnie zarysujemy również istotny z punktu widzenia cerkwi podzil religijny. Zaprezentujemy obraz Polaka w rożnych częściach Imperium. Obraz Polaka jest bowiem zmienny tak pośród Rosjan w różnych częściach Federacji Rosyjskiej, jak i odmienny bywa w odczuciu ludów zamieszkujących obecną Rosję ( Syberia, Kaukaz). Szczególna rolę odegrali tu zesłańcy, którzy już od XVII wieku przymusowo zasiedlali tereny Syberii, Azji i Kaukazu. Znajduje to również odwzorowanie w literaturze rosyjskiej ( postać "dobrego Polka - Witkiewicza") Przedstawimy również obraz polskiej kultury popularnej będącej w odczuciu Rosjan wizytówka Polski. Zajęcia będą prowadzone przez doktorantkę IS UW Victorię Dunaevą, dziennikarkę zajmującą się problematyką państw post-sowieckich i dr Roberta Wyszyńskiego.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Falkowicz S.M. "Polski charakter narodowy w oczach Rosjan. Kształtowanie się narodowego stereotypu Polaka /" "Dzieje Najnowsze". Warszawa, 1995. ? "Związki kulturalne miedzy Polska a Rosja XI - XX w"., Moskwa 1998? Andrej Burowski "Polska pokusa. Co w Polsce i Polakach dziwi Rosjanina", Nowaja Polsha, 1/2003.? W. Chorew "Polska i Polacy oczami rosyjskich pisarzy" Moskwa., 2005? "Dialog. Polsko-sowieckie dysydenckie oraz kulturalne kontakty i wzajemne wpływy 1950-1980". Sankt-Petersburg 1994? Falkowicz S.M. "Zbliżenie kulturalne pomiędzy Polską i ZSRR w latach 1932 i 1933. Z dziejów stosunków polsko-radzieckich. Studia i materiały". T. XI-XII. Warszawa, 1975. S. 167-187.? Wyniki sondaży centrum "Lewada-Centrum" (Moskwa)? "Katalog wzajemnych uprzedzeń Polaków i Rosjan". Polski Instytut Spraw Międzynarodowych pod red. Andrzej de Lazari, Warszawa 2006? "Rosjanie i Polacy na przełomie wieków" Sankt-Petersburg 2006
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: