Praca i bieda - working poor w Polsce 3502-3160607M2B0
Czynnikem, który najsilniej wpływa zarówno na dystrybucję nierówności jak i na stopę ubóstwa jest i było od początku transformacji w Polsce masowe i strukturalne bezrobocie. Wszystkie dostępne badania dotyczące biedy i/lub warunków życia pokazują, że to bezrobotni są kategorią społeczną w największym stopniu narażoną na ubóstwo. Ostatnie badania (np. Banku Światowego) sugerują jednak, że coraz więcej mamy w kraju ubogich pracujących - to jest osób, których dochody z pracy są niższe niż linia ubóstwa. Zmienia się także struktura zatrudnienia - zwiększa liczba pozycji związanych z pracą pozaetatową, okresową, niskopłatną i niezwiązaną ze społecznymi świadczeniami. Jednocześnie, w debatach dotyczących polityki rynku pracy i rozwiązań problemu ubóstwa podkreśla się korzyści z promowania 'elastycznych form zatrudnienia' wskazując między innymi na to, że niskopłatna i czasowa praca może być dobrym sposobem na podtrzymanie motywacji, punktem wyjścia do budowania kwalifikacji przydatnych na rynku pracy czy nawet do samozatrudnienia. Seminarium badawcze będzie poświęcone diagnozie zjawiska 'working poor' w Polsce i weryfikacji przekonań o korzyściach, jakie ludzie z czasowego i niskopłatnego zatrudnienia mogą mieć. Zaczniemy od przeglądu istniejących publikacji, oraz od analizy dostępnych danych urzędowych i sondażowych, co pozwoli na określenie skali zjawiska 'working poor' i jego najważniejszych korelatów. W części empirycznej przedmiotem analizy będzie m.in. związek rodzaju zatrudnienia z sytuacją materialną rodzin/gospodarstw domowych i sposobami planowania budżetu, związek z aktywnością i perspektywami na rynku pracy oraz postrzegniem szans życiowych; mechanizmy stabilizujące pozycję jednostek w 'gorszym segmencie' rynku pracy, relacje między pracodawcami i nisko płatnymi pracownikami, warunki pracy niskopłatnej, rola rozwiązań instytucjonalnych (płacy minimalnej, służb zatrudnienia i pomocy spolecznej) w kształtowaniu zjawiska 'working poor', rola świadczeń społecznych (np. płatnych urlopów macierzyńskich), związek form zatrudnienia ze strukturą rodziny i konsekwencje nisko płatnej pracy dla życia rodzinnego, oraz związek nisko płatej pracy z mechanizmami społecznego wykluczenia. Zarówno dokładna lista pytań badawczych jak i metoda badania będą przedmiotem dyskusji i ustaleń w trakcie seminarium - po tym, jak uczestnicy wstępnie zapoznają się z przedmiotem badań.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Szczegółowa Lista lektur zostanie podana w trakcie zajęć. Przewiduję wykorzystanie literatury i raportów z badań charakteryzujących zjawisko 'working poor' w Polsce i w Europie, oraz literatury obcojęcycznej - np. Gatta M. 'Not just getting by: the new era of flexible workforce development', 2005; Shipler D. 'The working poor - invisible in America', 2004; Levitan S. 'Working but poor - America's contradiction', 1993; Levitan S. 'More than subsistence : minimum wages for the working poor', 1979.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: