Analizy wielozmiennowe przy zastosowaniu pakietu SPSS 3502-004
Celem zajęć jest przegląd podstawowych technik analizy wielozmiennowej w socjologii przy użyciu pakietu statystycznego SPSS. Zajęcia łączą poznawanie teorii i przykładowych analiz danych z opanowaniem umiejętności samodzielnego przeprowadzenia analiz z użyciem danych technik w praktyce. Polegają na poznawaniu założeń teoretycznych danego modułu i następnie na praktyce jego zastosowania przy wykorzystaniu danych socjologicznych.Zajęcia rozpoczynają się od przypomnienia i utrwalenia podstawowych technik pracy z danymi. Analizy eksploracyjna zmiennych. Analizy dwuwartościowe z resztami. Korelacje rangowe i liniowe. T-test i jego zastosowanie. Rozklad Studenta. Jednoczynnikowa analiza wariancji. Rozkład F-Snedeckora. Tworzenie wskaźników i indeksów. Wpływ wskaźników na zależności. Filtrowanie i ważenie we wskaźnikach. Operacje na zbiorach i zespołach zmiennych.W ramach zajęć poznaje się podstawowe modele analizy wielozmiennowej w socjologii. Obejmują następnie główne problemy analityczne w badaniach socjologicznych: tworzenie typów, analiza typologiczna na zmiennych i na przypadkach (analiza rzetelności skali, analiza czynnikowa, analiza skupień zwykła i hierarchiczna).Tworzenie i interpretacja modeli wyjaśniających. Podstawowe modele wyjaśniające. Problemy w regresji liniowej - współliniowość, przypadki wpływowe i odstające. Badanie roli reszt w regresji. Inne typy prostej regresji - regresja logistyczna (zmienne binarne) i model MCA (zmienne nominalne). Analiza wariancji, efekt wierszowy i kolumnowy, interakcje zmiennych i ich sens socjologiczny. Analiza danych typu czasowego - modele przeżycia i regresja Coxa.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
Babbie Earl, Badania społeczne w praktyce, Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003; Blalock Hubert. Statystyka dla socjologów. Warszawa, 1975: PWN; Brzeziński Jerzy, red., Metodologia badań psychologicznych, PWN, Warszawa 2004; Ferguson George, Takane Yoshio. Analiza statystyczna w psychologii i pedagogice. Warszawa, 1999: PWN. Frątczak Ewa, Gach-Ciepiela Urszula, Babiker Hassan, Analiza zdarzeń, SGH, Warszawa, 2005; Gatner Eugeniusz, Klasyfikacja danych za pomocą pakietu statystyczna SPSS for Windows. Wyd. PLJ, Warszawa 1995.Greń Jerzy, Statystyka matematyczna. Modele i zadania. Warszawa: PWN. Morrison Donald, Wielowymiaro-wa analiza statystyczna, Warszawa, 1990: PWN; Sułek Antoni, "Schematy eksperymentalne w badaniach społecznych", W: Sułek Antoni, red., Logika analizy socjologicznej, Wyd. Uniwersytetu Warszawskiego. Warszawa 1979, s.101-135
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: