- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Czym jest romantyzm w filozofii? 3501-S35-08-OG
W filozofii obok problemów, metod i stanowisk istnieją także wielkie paradygmaty myślowe. Jednym z nich jest romantyzm, który - choć zaczynał jako reakcja na oświecenie - wypracował własną, całkowicie samodzielną konceptualizację ontologii, epistemologii i antropologii. Wiele pojęć i konstrukcji stworzonych przez filozoficznych romantyków weszło do potocznego obiegu, inspirując takie późniejsze nurty filozoficzne, jak marksizm, psychoanaliza, hermeneutyka lub egzystencjalizm. Inne z kolei - dzisiaj zapomniane - wciąż czekają na poważne odczytanie i domagają się nowej interpretacji. Nie chcemy zatem patrzeć na romantyzm jako formację mającą sens już tylko historyczny. W naszym przekonaniu paradygmat romantyczny można określić mianem prospektywnej filozofii późnej nowoczesności, która dostarcza środków pojęciowych pozwalających na próbę przekroczenia współczesnego postoświeceniowego racjonalizmu, bez popadania w aporie postmodernistycznego relatywizmu. Celem zajęć będzie zarysowanie możliwie najszerszych konturów paradygmatu romantycznego i ujęcie go jako systemu pojęciowego: od pojęć nihilizmu i samowytwarzania się ironicznej podmiotowości po Schellingiańską teologię procesu; od koncepcji nieświadomości po filozofię natury (Naturphilosophie) i czerpiącą z niej inspiracje Marksowską filozofię (sui generis teologię) tego, co ekonomiczne; od idealizacji Grecji po mesjanistyczne projekty radykalnego konserwatyzmu i myśli emancypacyjno-rewolucyjnej. Zajęcia nie ograniczą się do dzieł dziewiętnastowiecznych, lecz przeczytamy - jako romantyczne właśnie - także teksty całkiem współczesne. Szczególną uwagę zwrócimy na romantyzm polski.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
1) F. W. J. von Schelling, Światowieki; Filozofia mitologii. 2) G. W. F. Hegel, Wykłady o estetyce; Wykłady z filozofii religii. 3) A. hr. Cieszkowski, Prolegomena do historiozofii. 4) K. Marks, Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne z 1844 r. 5) Bonawentura, Nocne Straże. 6) Jean-Paul (Richter), Mowa wypowiedziana przez umarłego Chrystusa ze szczytu kosmicznego gmachu o tym, że Boga nie ma. 7) Z. Freud, Pisma społeczne. 8) H.-G. Gadamer, Prawda i metoda. 9) O. Marquard, Aesthetica i anaesthetica. 10) Ch. Taylor, Źródła podmiotowości.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: