Obiekty semiotyczne w pracach wybranych przedstawicieli Szkoły Lwowsko-Warszawskiej 3501-OS-M
Na wykładzie podjęte zostaną m.in. następujące tematy
1. Koncepcja obiektu semiotycznego w pracach Kazimierza Twardowskiego. Wyrażenia językowe (nazwy i zdania), objawy (oznaki i dokumenty) i znaki ikoniczne.
2. Obiekty semiotyczne w filozofii Władysława Witwickiego. Obiekty psychosemiotyczne (objaw, warunek, informacja o życiu psychicznym, dokument psychologiczny), obiekty ikoniczne (podobizna, obraz, schemat), język i wyrazy mowy, symbol, alegoria.
3. Obiekty semiotyczne w pracach Kazimierza Ajdukiewicza. Znak inarwacyjno-przypominający, znak rozkazodawczy, oznaka. Wyrażenia jezykowe (niekategorialne i kategorialne koncepcje nazw i zdań), ikoniczne znaki schematyzujące.
4. Reistyczna koncepcja znaku Tadeusza Kotarbińskiego.
5. Semantyczne i niesemantyczne obiekty semiotyczne w pracach Stanisława Ossowskiego. Obraz, symbol, oznaka.
6. Obiekty semiotyczne w pracach Izydory Dąmbskiej. Symbol, oznaka, znak ikoniczny (znak ikoniczny właściwy, model (model-wzór, model-odwzorowanie)), wyrażenia języka (samodzielne i niesamodzielne).
7. Obiekty semiotyczne w ujęciu Mieczysława Wallisa. Znaki umowne, znaki ikoniczne (obraz, schemat, model), symbole i znaki symboliczne, oznaka, objaw, warunek, ślad.
8. Obiekty semiotyczne w pracach Janiny Kotarbińskiej: oznaka – znak – informant.
9. Utwory semantyczne w pracach Tadeusza Witwickiego. Przedmioty reprezentujące psychologicznie, logicznie (modele) i prawnie, przedmioty oznaczające, przedmioty wyrażające.
10. Obiekty semiotyczne w pracach Leopolda Blausteina: przedmioty: odtwarzający, schematyzujący, symbolizujący i sygnifikujący.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Słuchacze, którzy zaliczą przedmiot, zapoznają się z teoriami różnorodnych obiektów semiotycznych, nie tylko wyrażeń językowych, ale także znaków ikonicznych (obrazów i modeli), symboli i oznak tworzonymi w polskiej tradycji szkoły lwowsko-warszawskiej. Będą zdawać sobie sprawę z wielości możliwych ujęć oznaki, obrazu, symbolu, modelu itd.. Poznają zalety i ograniczenia omawianych rozwiązań teoretycznych.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach (można nie być dwa razy w semestrze bez usprawiedliwienia). Warunkiem zaliczenia na ocenę bardzo dobrą jest – poza obecnościami – napisanie pracy na temat uzgodniony z prowadzącą zajęcia.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: