Epistemologia i filozofia religii. Siemion Frank i Niepojęte 3501-EFR17-S
Zajęcia opierać się będą na wspólnej lekturze książek „Niepojęte. Ontologiczny wstęp do filozofii religii” oraz „Dowód ontologiczny i inne pisma o wiedzy i wierze” Siemiona Franka. Zadaniem, które sobie stawiamy jest dokonanie w oparciu o prace Siemiona L. Franka oraz prace autorów mu współczesnych oraz późniejszych, ale odnoszących się do niego, krytycznej lektury zagadnienia granic wiedzy w pismach Franka. Głównym zadaniem, jakie sobie stawiamy, jest odtworzenie zakresu poznania uchwytywalnego przez język, intuicyjnie rozumianego i intersubiektywnie komunikowalnego, ale pozostającego poza zakresem pracy pojęciowej, jaki ma do dyspozycji epistemologia i – co najmniej w tym znaczeniu – poza zakresem ludzkiej wiedzy. Punktem wyjścia badań będzie znana praca Siemiona L. Franka „Niepojęte” i przedstawione tam koncepcje, jednak rozwiązań poszukiwać będziemy również w pracach autorów współczesnych Frankowi lub odwołujących się do niego. Będziemy szukać odpowiedzi na pytanie, czy ów zidentyfikowany przez Franka zakres wiedzy poza wiedzą może stać się przedmiotem pracy pojęciowej epistemologii. Elementów pozytywnej odpowiedzi na to pytania poszukiwać będziemy w pismach Franka i współczesnych mu autorów. Zajęcia uzupełnią wiedzę studentów IF o poglądach ważnych autorów rosyjskiej dwudziestowiecznej filozofii religii i mogą stanowić dobry punkt wyjścia dla dalszych samodzielnych studiów poglądów autorów rosyjskiego renesansu religijno-filozoficznego. Jednocześnie zajęcia mogą stać się ciekawą inspiracją dla osób interesujących się zagadnieniem możliwego poszerzenia pola epistemologii. Konwersatorium przeznaczone jest dla studentów zainteresowanych problemami filozofii religii, filozofii rosyjskiej przełomu XIX i XX w. i epistemologii.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Nabyta wiedza: Wiedza o poglądach Siemiona Franka,
Nabyte umiejętności: Interpretowanie tekstu filozoficznego, formułowanie i dyskutowanie własnych poglądów,
Nabyte kompetencje społeczne: Praca w grupie, Udział w dyskusji, Przedstawianie swoich poglądów w sposób intersubiektywnie zrozumiały.
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia będzie przygotowanie do zajęć i aktywny udział w zajęciach
Literatura
- S. Frank, „Niepojęte. Ontologiczny wstęp do filozofii religii”,
- S. Frank, „Dowód ontologiczny i inne pisma o wiedzy i wierze”.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: