Filozofia społeczna 3501-DWF34FS
Wykład: dr Jakub Kloc-Konkołowicz
Celem wykładu jest prezentacja klasycznych i współczesnych koncepcji filozofii społecznej. Punkt wyjścia stanowi analiza dwu kluczowych pojęć, wokół których nauki społeczne budują swoją interpretację współczesności: racjonalizacji i indywidualizacji (Weber, Durkheim, Beck, Giddens, Adorno, Horkheimer). Podjęta zostanie także próba rekonstrukcji klasycznego paradygmatu umowy społecznej (Hobbes, Locke, Kant) wraz z konstytutywnymi dlań pojęciami (stan natury, umowa, obywatelstwo, prawo, własność). Zaprezentowane zostaną dawniejsze (Rousseau, Fichte, Marks) oraz współczesne (Habermas, MacIntyre, Foucault, Mouffe) formy krytyki owego paradygmatu. Szczególnie wiele miejsca zajmie analiza takich zagadnień, jak: koncepcja władzy suwerennej i władzy jako dominacji (Habermas, Foucault); granice między sferą prywatną a publiczną; praca i społeczny wymiar potrzeb (Hegel, Arendt); dialog i antagonizm jako dwa modele przestrzeni politycznej (Schmitt, Mouffe); teorie intersubiektywności i pojęcie wzajemnego uznania we współczesnych naukach społecznych (Honneth, Taylor, Ricoeur).
ĆWICZENIA: 60 godz., 2 godz. tyg., semestr I i II
Dr hab. Halina Walentowicz
Zajęcia będą poświęcone analizie kluczowych pojęć i głównych problemów z zakresu filozofii społecznej i historiozofii, przy uwzględnieniu rozlicznych powiązań tych dziedzin z antropologią filozoficzną, filozofią kultury i polityki.
Przedmiotem rozważań na zajęciach będą w szczególności zagadnienia takie, jak: geneza i mechanizmy socjalizacji, typologia stosunków społecznych, historyczność uspołecznienia, rozwój społeczny, ewolucja i rewolucja w procesie społecznym, różne warianty umowy społecznej, relacja między społeczeństwem i państwem, formacje ustrojowe, rola kultury w życiu społecznym, kultura a natura, społeczna funkcja religii, koncepcje postępu i regresu dziejowego.
Wskazane zagadnienia będą rozpatrywane w porządku chronologicznym w oparciu o klasyczne pozycje filozoficzno- społeczne i historiozoficzne najsłynniejszych autorów od starożytności po współczesność.
Dr Janusz Ostrowski
Celem zajęć jest systematyczno-historyczna (w skrócie: od Platona i Arystotelesa poprzez Hobbesa, Kanta, Fichtego, Hegla i Marksa do Schmitta, Arendt, Foucaulta, Althussera, Habermasa i Agambena) prezentacja dwóch podstawowych kręgów problemowych filozofii społecznej.
Z zakresu ontologii i fenomenologii życia społecznego rozważone zostaną pojęcia i zagadnienia wiążące się - z jednej strony - z koniecznością współżycia społecznego: relacje między przyrodą, społeczeństwem i historią; formy procesu historycznego (jako procesu np. linearnego bądź rewolucyjnego); zależności między podstawowymi strukturami społecznymi (pracą, procesami ekonomiczno-technologicznymi i reifikacją w ramach wymiany towarowej a formami panowania politycznego i porządków prawnych); problematyka wydarzania się zła w dziejach.
Natomiast z drugiej strony, analizie będą poddane kompleksy pojęciowe odnoszące się do wolnościowo-emancypacyjnego wymiaru uspołecznienia i intersubiektywności: socjalizacja jako źródło historycznie zmiennych form podmiotowości; konstytucja autonomii jednostki i dobra wspólnoty; związek wolności i równości, indywidualizacji form życia i wzajemnego uznania (bądź też społecznej atomizacji i solidarności); prawo przymusu i przymus prawa jako umowy; legalność i moralność; sekularyzacja i odtwarzanie się religii.
Rodzaj przedmiotu
ogólnouniwersyteckie
fakultatywne
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Efekty kształcenia
Uczestnik kursu "Filozofii społecznej" po jego ukończeniu osiąga następujące efekty kształcenia:
W zakresie wiedzy:
– ma uporządkowaną wiedzę szczegółową w ramach obszaru badań filozofii społecznej (społeczeństwo obywatelskie, sprawiedliwość, uznanie, praca i potrzeby społeczne)
– zna podstawowe metody badawcze i strategie argumentacyjne właściwe dla filozofii społecznej oraz potrafi odróżnić i zdefiniować występujące w niej nurty myślenia (liberalizm, komunitaryzm, konserwatyzm etc.)
W zakresie umiejętności:
– czyta i interpretuje tekst filozoficzny
– przytacza główne tezy badanych wypowiedzi filozoficznych, stosownie do ich istotności
W zakresie kompetencji:
– ma pogłębioną świadomość znaczenia refleksji humanistycznej dla formowania się więzi społecznych
Kryteria oceniania
Uzyskanie zwykłego zaliczenia następuje na podstawie regularnego uczestnictwa w wykładzie. Uzyskanie zaliczenia na ocenę możliwe jest na podstawie regularnego uczestnictwa w wykładzie oraz napisania eseju na jeden ze wskazanych przez prowadzącego tematów. Przystąpienie do egzaminu możliwe jest na podstawie regularnego uczestnictwa w wykładzie oraz zaliczenia ćwiczeń z przedmiotu „Filozofia społeczna“.
Literatura
Lektury (wybór): Platon, Państwo; Arystoteles, Polityka, Etyka nikomachejska; Cyceron, O państwie; Machiavelli, Książę; Hobbes, Lewiatan, Elementy filozofii; Locke, Drugi traktat o rządzie; Rousseau, Umowa społeczna; Kant, Metafizyka moralności; Fichte, Podstawy prawa naturalnego wedle zasad teorii wiedzy; Hegel, Fenomenologia ducha, Zasady filozofii prawa; Marks, W kwestii żydowskiej, Rękopisy ekonomiczno-filozoficzne z 1844 roku; Schmitt, Pojęcie polityczności; Wittgenstein, Dociekania filozoficzne; Arendt, Kondycja ludzka; Althusser, Czytanie
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: