- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Ontologia 3501-DO1O-OG
Kurs omawia następujące zagadnienia:
Uwagi wstępne. Ontologia (metafizyka) na tle pozostałych działów filozofii. Przedmiot i metoda ontologii.
Istnienie i identyczność. Dwie koncepcje istnienia: predykatywna i kwantyfikatorowa. Koncepcja przedmiotów nieistniejących i jej trudności. Relacja między pojęciem przedmiotu a pojęciem istnienia. Quine’owskie kryterium zobowiązań ontologicznych. Ontologiczny dowód na istnienie Boga i jego związek z koncepcją istnienia. Identyczność numeryczna i jakościowa. Własności formalne identyczności. Prawo Leibniza i zasada tożsamości przedmiotów nieodróżnialnych. Kontrprzykłady dla zasady tożsamości przedmiotów nieodróżnialnych (przykład kul Blacka, nieodróżnialne cząstki kwantowe).
Spór o uniwersalia. Pojęcie uniwersaliów. Własności, relacje i rodzaje. Relacja egzemplifikacji. Semantyczne argumenty za istnieniem uniwersaliów. Trudności nieograniczonego realizmu. Paradoks Russella i regres Bradleya. Platonizm i Arystotelizm. Problem niezegzemplifikowanych uniwersaliów. Nominalizm. Wersje nominalizmu: nominalizm skrajny, lingwistyczny (predykatywny), nominalizm podobieństw. Teoria tropów.
Abstrakty i konkrety. Charakterystyka i przykłady przedmiotów abstrakcyjnych. Epistemologiczny i semantyczny problem abstraktów. Problem statusu wiedzy matematycznej. Strategie obrony nominalizmu w kwestii przedmiotów matematycznych: nominalistyczne parafrazy, modalna interpretacja matematyki, fikcjonalizm. Argument z niezbędności matematyki. Strategia nominalizacji zmatematyzowanych teorii empirycznych H. Fielda. Dwa pojęcia zbiorów: zbiory mereologiczne i dystrybucyjne (teoriomnogościowe).
Przedmioty konkretne. Dwie teorie przedmiotów konkretnych: teoria wiązki i teoria substratu. Relacja współwystępowania własności. Teoria wiązki a zasada tożsamości przedmiotów nieodróżnialnych. Pojęcie czystego substratu i jego trudności. Stanowisko pośrednie: teoria nuklearna.
Ontologia modalności. Analiza pojęć modalnych konieczności i możliwości. Możliwość temporalna i możliwość kontrfaktyczna. Modalność de re i modalność de dicto. Własności istotnościowe. Argument Kripkego za koniecznością relacji identyczności. Pojęcie sztywnych desygnatorów. Spór o ontologiczny status światów możliwych. Realizm modalny Lewisa i aktualizm Plantingi. Identyczność międzyświatowa.
Zdarzenia. Argument lingwistyczny Davidsona za istnieniem zdarzeń. Kryteria tożsamości zdarzeń: czasoprzestrzenne, przyczynowe (Dawidsona). Problem kolistości definicji Davidsona i próby jego rozwiązania. Zdarzenia jako atrybucje własności (koncepcja Kima). Ewentyzm i redukcja kategorii ontycznych do zdarzeń.
Czas i przestrzeń. Relacje czasowe: wcześniejszości i równoczesności. Pomiar czasu. Seria A i seria B czasu. Argument McTaggarta za nierealnością czasu. Seria A i dwa rozumienia zmiany. Sprzeczność serii A. Problem obiektywnego upływu czasu: teoria A i teoria B. Argumenty przeciwko upływowi czasu i możliwe odpowiedzi. Realność sfer czasowych przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Stanowiska eternalizmu, prezentyzmu, teorii rosnącego wszechświata i kurczącego się wszechświata. Absolutyzm i relacjonizm w kwestii czasu i przestrzeni. Argumenty Leibniza i Newtona. Ewolucja poglądów na czas i przestrzeń w fizyce nowożytnej: od teorii Newtona do ogólnej teorii względności. Czasoprzestrzeń Galileusza i Minkowskiego. Sygnałowa koncepcja równoczesności Einsteina i jej relatywizacja. Interwał czasoprzestrzenny. Stożki świetlne. Kierunkowość czasu. Możliwość podróży w czasie. Paradoksy podróży w czasie. Trzy strzałki czasu: psychologiczna, kauzalna i termodynamiczna.
Problem istnienia w czasie. Dwie koncepcje istnienia w czasie: endurantyzm i perdurantyzm. Pojęcie tożsamości diachronicznej. Problem zmiany własności. Relatywizacja czasowa własności i ich atrybucji. Paradoks utraty części i jego rozwiązania.
Przyczynowość. Argumenty relacji przyczynowości i jej własności formalne. Krytyka przyczynowości Hume’a. Regularnościowa koncepcja przyczynowości i jej trudności. Kontrfaktyczna koncepcja przyczynowości. Semantyka konktrfaktycznych okresów warunkowych i światy możliwe. Problem przyczyn nadmiarowych i przyczyn ‘zablokowanych’.
Determinizm i wolna wola. Epistemologiczne i ontologiczne sformułowania determinizmu. Determinizm Laplace’a. Determinizm w fizyce współczesnej. Indeterminizm w mechanice kwantowej. Determinizm logiczny i problem istnienia przyszłości. Fatalizm. Stanowiska w kwestii relacji między determinizmem a wolną wolą: kompatybilizm (‘miękki’ determinizm), inkompatyblizm (‘twardy’ determinizm, libertarianizm).
Ontologia umysłu. Podstawowe stanowiska filozofii umysłu: dualizm, monizm spiritualistyczny, monizm materialistyczny (behawioryzm, teoria identyczności, funkcjonalizm). Problem tożsamości osobowej.
Rodzaj przedmiotu
Literatura
W języku polskim:
K. Ajdukiewicz, Zagadnienia i kierunki filozofii. Metafizyka, Czytelnik, Warszawa 1983
M. Hempoliński, Filozofia współczesna. Wprowadzenie do zagadnień i kierunków Część II Ontologia, PWN, Warszawa 1989
M. Hempoliński (red.) Ontologia. Antologia tekstów filozoficznych, Ossolineum, Wrocław 1994
T. Szubka (red.), Metafizyka w filozofii analitycznej, Wydawnictwo KUL, Lublin 1995
W. Krajewski, Współczesna filozofia naukowa. Metafilozofia i ontologia, WFiS, Warszawa 2005
T. Bigaj, Kwanty, liczby, abstrakty, Semper, Warszawa 2003.
T. Bigaj, materiały dydaktyczne „Ontologia na Uniwersytecie Warszawskim”, http://uwifontologia.blogspot.com/
W języku angielskim:
Brian Garrett, What Is This Thing Called Metaphysics?, Routledge (Taylor & Francis) 2006
Michael J. Loux, Metaphysics. A Contemporary Introduction, Third edition, Routledge (Taylor & Francis) 2006
E.J. Lowe, A Survey of Metaphysics, Oxford University Press 2002
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, pierwszego stopnia
- Bioinformatyka i biologia systemów, stacjonarne drugiego stopnia
- Informatyka, stacjonarne, drugiego stopnia
- Matematyka, stacjonarne, drugiego stopnia
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: