Wprowadzenie do statystyki 3500-WDSTAT
Przedmiot kursowy, na którym studenci w sposób systematyczny zapoznają się z podstawami analizy statystycznej. Wiedza i umiejętności przekazywane w trakcie zajęć są niezbędne zarówno do poprawnego rozumienia wyników społecznych badań ilościowych prowadzonych i publikowanych przez różne instytucje, jak do samodzielnego zaprojektowania takich badań i przeprowadzenia analizy wyników.
Kolejne zajęcia wprowadzają w język statystyki i pozwalają zrozumieć poszczególne pojęcia z zakresu opisu i wnioskowania statystycznego. W trakcie kursu definiowane są i omawiane powszechnie wykorzystywane parametry statystyczne, jednocześnie dużo czasu poświęca się kwestii znaczenia i interpretacji obliczanych parametrów. Poprawna interpretacja wymaga dogłębnego ich rozumienia, dlatego prezentacja omawianych parametrów i relacji między nimi odbywa się z wykorzystaniem elementarnych przykładów, celowo upraszczanych rachunkowo tak, by student mógł skupić się na ważnych własnościach omawianych pojęć nie tracąc czasu na trudne arytmetycznie obliczenia.
Zagadnienia wnioskowania statystycznego związane są nie tylko ze statystyką, ale dotyczą znacznie ogólniejszych reguł poprawnego wnioskowania. Student zapozna się z takimi pojęciami jak: hipoteza, błąd pierwszego i drugiego rodzaju, estymator itp. Prezentowane w tej części analizy opierają się na podstawowych pojęciach z zakresu rachunku prawdopodobieństwa. Przewidywane jest krótkie wprowadzenie w tę problematykę, jednak osoby, które nie miały jeszcze do czynienia z rachunkiem prawdopodobieństwa będą musiały poświęcić samodzielnie nieco więcej czasu na oswojenie się z tymi zagadnieniami. Zespół prowadzących służy pomocą w doborze odpowiedniej literatury w tym zakresie.
Język statystyki jest formalny, mimo, że nierzadko posługuje się pojęciami występującymi również w języku potocznym. Przyswojenie sobie tego języka wymaga od studenta systematyczności i samodzielnej pracy, choć nie wymaga wstępnie wiedzy matematycznej wykraczającej poza przeciętny poziom szkoły średniej. Z tego względu poza uczestnictwem w zajęciach, studenci będą zobowiązani do regularnego wykonywania prac domowych, w tym wspólnych dla całego roku Internetowych Prac Domowych, oraz prac domowych oraz kolokwiów w poszczególnych grupach zajęciowych.
Dla ułatwienia samodzielnej pracy, zespół prowadzących statystykę opracował zbiór zadań, który jest udostępniony on-line i ciągle rozbudowywany.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
ZNA I ROZUMIE
K_W01 w zaawansowanym stopniu metodologię badań i terminologię dyscypliny nauki socjologiczne
POTRAFI
K_U03 zaplanować i zrealizować badanie społeczne przy użyciu ilościowych i jakościowych metod i technik badań socjologicznych
K_U04 prezentować wyniki swojej pracy badawczej, również z wykorzystaniem nowych technologii
Kryteria oceniania
Egzamin pisemny, kolokwia i prace domowe w trakcie zajęć; warunkiem zaliczenia nieprzekroczenie dwóch nieobecności w semestrze, oraz uzyskanie co najmniej 50% możliwych punktów ze wspólnych dla całego kursu internetowych prac domowych, w tym nie mniej niż 40% z prac realizowanych w II semestrze. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu zerowego po I semestrze jest także uzyskanie co najmniej 50% punktów z internetowych prac domowych z I semestru, zamkniętych przed terminem egzaminu.
Egzamin poprawkowy ma taką samą formę jak egzamin w pierwszym terminie.
Literatura
Grzegorz Lissowski, Jacek Haman, Mikołaj Jasiński: Podstawy statystyki dla socjologów
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: