Techniki pracy naukowej 3500-TP
Celem zajęć jest nabycie przez ich uczestników podstawowej wie-dzy na temat funkcjonowania instytucji akademickich i naukowych. Udział w nich pozwoli im zorientować się w sposobie funkcjonowa-nia uniwersytetu jako miejsca studiów i instytucji nauki. W ich rezultacie student winien uzyskać praktyczną umiejętność korzystania z wiedzy wytwarzanej i gromadzonej przez uczonych, a także technicznych kompetencji potrzebnych w pracy intelektualnej, a zwłaszcza w jakiegokolwiek typu aktywności akademickiej. Studenci zdobędą rozeznanie i umiejętność krytycznego korzystania z różnorodnych źródeł – od czasopism i książek naukowych po różnego rodzaju internetowe bazy danych. Nauczą się zwłaszcza ich samodzielnego wyszukiwania i znajdywania w nich potrzebnych informacji. Udział w zajęciach zaznajomi ich z podstawami kultury akademickiej, w tym ze obowiązującymi w jej obrębie sposobami komunikowania się przy pomocy mowy i piśmie, wliczając wzory obowiązujące w dyskusji akademickiej. Praca na zajęciach obejmować będzie liczne formy pracy samodzielnej studentów: realizację zadań praktycznych, przygotowywanie prezentacji oraz inne formy pracy własnej. Wyniki tej pracy będą częstokroć wspólnie omawiane, co pozwoli wykorzystać nie tylko wskazówki prowadzących, ale także informację zwrotną pochodzącą od koleżanek i kolegów.
Kurs będzie prowadzony w formie mieszanej: w sali (co dwa tygodnie) i zdalnie.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_U06 umie zastosować normy i zasady etyczne w praktyce badawczej,
K_U13 potrafi przeczytać ze zrozumieniem tekst naukowy i wskazać jego główne tezy, argumenty autora oraz poddać je dyskusji,
K_K03 potrafi gromadzić, wyszukiwać i syntetyzować informacje na temat zjawisk społecznych,
K_K04 potrafi argumentować stawiane tezy,
K_K05 umie dokonać krytycznej analizy źródeł, w tym pozyskanych w Internecie,
K_K07 umie prezentować wyniki swojej pracy badawczej, również z wykorzystaniem nowych technologii,
K_K09 zna i przestrzega zasad etyki zawodowej, w tym zasad poszanowania własności intelektualnej,
K_K10 szanuje godność osób uczestniczących w procesie badawczym (respondentów, informatorów, rozmówców i innych uczestników tego procesu),
Kryteria oceniania
Obecność obowiązkowa jako warunek zaliczenia (dozwolona jest jedna nieobecność), ocena na podstawie systematycznie ocenianych prac domowych (można nie zrobić jednej pracy domowej).
Literatura
Umberto Eco, Jak napisać pracę dyplomową, WUW, Warszawa 2007; Janusz Mucha, Andrzej Zybertowicz, Poradnik autora prac naukowych; różnorodne internetowe zbiory i bazy danych oraz internetowe i drukowane.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: