TABS: Socjologia jednostki: tożsamość, rola, biografia 3500-TABS-TRB
Tożsamość społeczna, rola społeczna i biografia są podstawowymi pojęciami socjologii jednostki. Perspektywa symboliczno-interakcyjna badania tych zagadnień ukazuje jednostkę w procesach komunikacji z innymi i konwersacji wewnętrznej ja podmiotowego (I) i ja przedmiotowego (me). Dialogowa koncepcja jaźni (self) umożliwiła badania nad procesami przyjmowania ról i tworzenia ról. Zadaniem seminarium jest wprowadzenie do problematyki socjologii jednostki w perspektywie teoretycznej i metodologicznej interakcjonizmu symbolicznego. Seminarium ma na celu pokazanie możliwości zastosowania bogatego repertuaru koncepcji interakcjonizmu symbolicznego do badania współczesnych problemów tożsamości osobistej, społecznej i biograficznej, przemian, poszukiwania i konstruowania tożsamości. Koncepcje te są przydatne w badaniach procesów biograficznych, sprzeczności i dylematów tożsamościowych w warunkach radykalnych zmian kulturowych, ryzyka i niepewności we współczesnym społeczeństwie. Podstawową kategorią dla orientacji interakcjonizmu symbolicznego w odniesieniu do podmiotu, jego refleksyjności, relacyjności jest pojęcie jaźni (self) związane z procesami komunikowania i wzajemnego oddziaływania. Procesy tożsamościotwórcze i biograficzne analizowane są w wymiarach: interakcyjnym, komunikacyjnym i dramaturgicznym (performatywnym). Specyfika perspektywy interakcjonizmu symbolicznego polega na przyjęciu koncepcji znaczenia tworzonego i modyfikowanego w oddziaływaniach społecznych, które są zarazem procesami komunikacyjnymi i interpretacyjnymi. Procesy te obejmują także znaczenia emocjonalne. Jaźń i tożsamość w procesach interakcji i komunikacji charakteryzuje także ich wymiar emocjonalny. Przedmiotem analiz będą przemiany ról społecznych i tożsamości oraz emocje w interakcjach i relacjach społecznych. W centrum uwagi znajdą się procesy biograficzne i wkład orientacji interakcjonizmu symbolicznego do badań przy użyciu metody biograficznej i dokumentów osobistych. Seminarium ma na celu podjęcie tematów badawczych zainspirowanych perspektywą interakcjonizmu symbolicznego. Projekty badawcze będą realizowane przy użyciu metod jakościowych, których wymiar etyczny będzie dyskutowany.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Literatura
Giddens Anthony, Przemiany intymności. Seksualność, miłość i erotyzm we współczesnych społeczeństwach, Warszawa 2007, s. 65-82.
Goffman Erving, Rytuał interakcyjny, Warszawa 2006, s. 5-46.
Hałas Elżbieta, Interakcjonizm symboliczny, Warszawa 2012, s. 223-249.
Hewitt John P., Self and Society. A Symbolic Interactionist Social Psychology, Boston 2000: Allyn and Bacon, s. 90-101.
Lofland John i in., Analiza układów społecznych. Przewodnik metodologiczny po badaniach jakościowych, Warszawa 2009, s. 54-70.
Mead George H., Umysł, osobowość i społeczeństwo, Warszawa 1975, s. 267-277.
Perinbanayagam Robert S., The Presence of Self, New York 2000, s. 122-134.
Plummer Ken, Documents of Life. An Introduction to the Problems and Literature of a Humanistic Method, Boston 1983, s. 64-83.
Znaniecki Florian, Nauki o kulturze. Narodziny i rozwój, Warszawa 1971: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, s. 245-255.
Znaniecki Florian, Relacje społeczne i role społeczne, Warszawa 2011: Wydawnictwo Naukowe PWN, s. 267-280.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: