Dialog społeczny w Polsce i Europie 3500-SIS-FAK-DS
Kurs przedstawi mechanizmy funkcjonowania i miejsce dialogu społecznego w obecnych strukturach rządzenia w Polsce, Europie i świecie. Zajęcia przedstawią ramy historyczne, prawne, kulturowe i administracyjne dialogu społecznego w Polsce i w Europie, międzynarodowy dialog społeczny w ILO, systemy dialogu społecznego w perspektywie porównawczej, organizacje pracodawców i związki zawodowe w Polsce i w Europie, różne formy dialogu społecznego, rolę i obecne wyzwania Rady Dialogu Społecznego, a także funkcjonowanie dialogu społecznego na wybranych case'ach (zarządzania destandaryzacją rynku pracy, kryzysem COVIDowym, kryzysem klimatycznym). Kurs koncentrować się będzie na perspektywie twórców polityk publicznych.
Zajęcia internetowe.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W02 ma świadomość istnienia sporów teoretycznych i metodologicznych w zakresie planowania i realizacji celowych zmian społecznych we współczesnym państwie i podejmowania decyzji co do sposobów rozwiązywania społecznych kwestii i problemów
K_W11 posiada pogłębioną wiedzę o mechanizmach komunikacji w sferze publicznej i w związku z planowaniem, wdrażaniem i oceną interwencji społecznych
K_U02 potrafi krytycznie selekcjonować informacje i materiały niezbędne do formułowania rekomendacji w zakresie polityk publicznych, korzystając z różnych źródeł (w języku rodzimym i obcym) oraz posługując się nowoczesnymi technologiami
K_U03 potrafi formułować krytyczne sądy na temat aktualnie realizowanych i przeszłych polityk publicznych i ich skutków społecznych
K_K03 jest gotów do inicjowania oraz czynnego i przedsiębiorczego uczestniczenia w działaniach publicznych
K_U06 jest gotów do komunikacji międzydziedzinowej i międzysektorowej (nauki społeczne/ administracja publiczna/ trzeci sektor)
K_K07 jest gotów do przyjmowania wiedzy ekspertów i krytycznego odnoszenia się do zdobytych wiadomości
Kryteria oceniania
Warunkiem zaliczenia będzie regularne uczestnictwo w zajęciach, sprawdzane poprzez terminowe zamieszczanie odpowiedzi na pytania sprawdzające po zajęciach.
50% oceny stanowić będzie przygotowanie projektu stanowiska Rady Dialogu Społecznego na zadany temat (do wyboru spośród propozycji prowadzącego)
50% oceny stanowić będzie napisanie krótkiego eseju na zadany temat (do wyboru spośród propozycji prowadzącego)
Do godzin przeznaczonych na zapoznanie się z treścią zajęć - prezentacji w systemie Kampus (15 h), należy dodać czas konieczny na przeczytanie lektur (15 h), zamieszczanie odpowiedzi na pytania sprawdzające po zajęciach (5h), przygotowanie projektu stanowiska Rady Dialogu Społecznego (10 h) oraz eseju na zadany temat (15 h)
Literatura
Czarzasty, Jan, and Dominik Owczarek. Kryzys gospodarczy i dialog społeczny w Polsce. Warszawa: Instytut Spraw Publicznych, 2012.
Dobaczewska, A. (2017). Dialog społeczny w społecznej gospodarce rynkowej. Gdańskie Studia Prawnicze, (XXXVII), 243-258.
Duda, K., & Potocki, P. (2021). Dialog społeczny w czasie pandemii COVID-19.
Gardawski, J. (red.). (2009). Polacy pracujący a kryzys fordyzmu. Wydawnictwo Naukowe Scholar.
Jasiecki, K. (2013). Kapitalizm po polsku: Między modernizacją a peryferiami Unii Europejskiej. Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Lindner, Vincent. "Conflict or cooperation?: Explaining the European Commission's and social partners' preferences for low-level social dialogue." The Role of Social Partners in Managing Europe’s Great Recession. Routledge, 2021. 237-261.
Olejnik, M. (2021). Jaki korporatyzm w Polsce? Rada Dialogu Społecznego w okresie funkcjonowania rządu Beaty Szydło. Przegląd Politologiczny, (1), 73-86.
Petelczyc, J., & Matuszczyk, K. (2019). Zaangażowanie związków zawodowych w Polsce w prawa okołopracownicze–perspektywa związkowców. Polityka Społeczna, 46(3 (540)), 20-24.
Regini, M. (2003). Tripartite concertation and varieties of capitalism. European Journal of Industrial Relations, 9(3), 251-263.
Streeck, W., Hassel, A. (2003), Trade unions as political actors [w:] International Handbook of Trade Unions
Thomas, A., & Doerflinger, N. (2020). Trade union strategies on climate change mitigation: Between opposition, hedging and support. European Journal of Industrial Relations, 26(4), 383-399.
Lista lektur może ulec delikatnej zmianie.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: