SEM MGR: Myśl społeczna i teoria socjologiczna - historia i współczesność 3500-SEMMGR-hit-1
Seminarium jest skierowane do osób studiujących na II stopniu socjologii, zainteresowanych szeroko rozumianą myślą społeczną, w tym zwłaszcza filozofią polityczną, zarówno dawną, jak i współczesną. Program zajęć uzależniony jest od zainteresowań grupy i tematyki przyszłych prac magisterskich. W I semestrze omawiane będą głównie lektury przydatne całości grupy, w II – teksty źródłowe prac magisterskich, w III – fragmenty samych prac.
Priorytetem tego seminarium jest analiza samych tekstów, ale przewidziane jest również badanie teorii w ich roli wyjaśnienia rzeczywistości społecznej.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
W_01 Orientuje się w klasycznych i współczesnych nurtach myśli społecznej i teorii socjologicznej
U_01 Umie analizować teksty teoretyczne i wskazywać ich znaczenie dla interpretacji procesów społecznych
U_02 Potrafi samodzielnie sformułować temat i pytania badawcze pracy magisterskiej
U_03 Analizuje złożone problemy społeczne, wykorzystując różne perspektywy teoretyczne
K_01 Uczestniczy w debatach akademickich i argumentuje swoje stanowisko na podstawie literatury
K_02 Systematycznie rozwija umiejętności badawcze i bierze odpowiedzialność za postępy pracy magisterskiej
Kryteria oceniania
zaliczenie seminarium: przygotowanie projektu pracy (I semestr); napisanie wstępnej wersji jednego rozdziału (II semestr); złożenie pracy magisterskiej (III semestr)
zaliczenie w trybie poprawkowym: jak wyżej
dopuszczalna liczba nieobecności podlegających usprawiedliwieniu: 2
Literatura
Zależna od zainteresowań uczestników seminarium i tematyki ich prac magisterskich. Przykładowe teksty (w przypadku monografii – fragmenty):
Bourdieu, „Medytacje pascaliańskie”
Gramsci, „Pisma wybrane”
Davis, „Old Gods, New Enigmas. Marx’s Lost Theory”
Nozick „Anarchia, państwo, utopia”;
Runciman, Brito Vieira, „Reprezentacja”;
Staniszkis, „Antropologia władzy”
Walzer, „Wojny sprawiedliwe i niesprawiedliwe”;
Wacquant, „Trzy kroki w stronę historycznej antropologii faktycznie istniejącego neoliberalizmu”
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: