SEMGR: Badania empiryczne polskiego życia społecznego 3500-SEMMGR-BEPS-1
W ramach seminarium magisterskiego Katedry Metodologii i Teorii Socjologicznej były i są prowadzone są magisteria o bardzo różnorodnej problematyce: od metodologii przez socjologię religii, polityki, ruchów społecznych, kultury, pamięci społecznej, społeczności lokalnych…; prace zarówno teoretyczne, jak empiryczne, oparte na danych ilościowych lub jakościowych, zastanych (pomagamy w dostępie do zbiorów) lub samodzielnie wytworzonych.
Wspieramy i nadzorujemy studenckie badania w dziedzinach leżących w polu zainteresowań pracowników Katedry (E.Hałas; K.Koseła, M.Łuczewski; J.Motrenko) takich, jak: metody badań socjologicznych, problemy badań sondażowych, religijność społeczeństwa polskiego, problemy młodzieży i zmiany pokoleń, socjologia kultury i edukacji, problematyka ruchów społecznych, pamięci zbiorowej, zagadnienia społeczności lokalnych i in. Zadaniem osób prowadzących seminarium będzie pomoc w wyborze tematu rozprawy, nadzorowanie badania na wszystkich etapach i pomoc w napisaniu interesującej rozprawy. Tematy rozpraw są sformułowane samodzielnie przez studentów.
Uczestnikom seminarium pomagamy w:
- sformułowaniu problemu i pytań badawczych;
- opracowaniu konspektu pracy magisterskiej;
- opracowaniu projektu badania empirycznego (jeśli praca ma charakter samodzielnie realizowanego badania);
- dopracowaniu teoretycznego aspektu pracy magisterskiej i
- opracowaniu bibliografii.
A w dalszej kolejności (zwykle już na II roku) w ocenie i interpretacji zebranych danych oraz ocenie powstającego tekstu rozprawy.
Oczekujemy od studentów regularnego i aktywnego uczestniczenia w spotkaniach, które polegać będzie na prezentowaniu postępów pracy własnej, recenzowaniu prac pozostałych uczestników seminarium oraz uczestniczeniu w dyskusjach podczas spotkań.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Założenia (opisowo)
Koordynatorzy przedmiotu
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: