Nowe technologie - mechanizmy i procesy 3500-SCC-NT
Rozwój i upowszechnienie nowych technologii jest jednym z kluczowych czynników przemian społecznych i gospodarczych. Jednocześnie technologie nie determinują procesów społecznych, wpływają na nie, ale same też są przez czynniki społeczne kształtowane. Socjologiczne podejście do technologii kwestionuje założenia determinizmu technologicznego, tj. przekonania, że to technologia kształtuje społeczeństwo. Zwraca uwagę na rolę, jaką społeczeństwo odgrywa rolę w kształtowaniu wpływu technologii na społeczeństwo, a nawet w kształtowaniu samej technologii. By zrozumieć relacje między technologią a społeczeństwem niezbędne jest analizowanie zarówno samych technologii i ich afordancji, jak również stosunków społecznych wpływających na sposób ich wykorzystania.
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z zasadami działania wybranych technologii cyfrowych służących m.in.: komunikacji, organizacji i rozprzestrzenianiu informacji, transakcjom, czy zbieraniu i wykorzystywaniu danych. Szczególny nacisk zostanie położony na rozumienie strony technologicznej, choć w kontekście społecznym. Niniejszy przedmiot służy nie tylko przedstawieniu kluczowych technologii cyfrowego świata, ale również ich historii i tego jak kształtowały się pod wpływem procesów społecznych i jakie znaczenia mają dla zjawisk interesujących socjologa. Oprócz lektury artykułów z zakresów nauk społecznych zajęcia będą wymagać czytania źródeł – patentów, dokumentacji technicznej i regulaminów serwisów.
Rodzaj przedmiotu
Tryb prowadzenia
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
K_W01 zna i rozumie pojęcia socjologii cyfrowej
K_W04 rozumie szczególny
K_W05 rozumie funkcjonujące w świecie cyfrowym mechanizmy i źródła danych, jakie można wykorzystywać albo wygenerować
K_W06 rozumienie zagrożenia wynikającego z używania nowych technologii i wykorzystywania dużych zbiorów danych
K_W08 posiada pogłębioną wiedzę o mechanizmach komunikacji cyfrowej
K_W11 posiada pogłębioną wiedzę o technologiach informacyjnych i algorytmach jako narzędziach odpowiedzialnych za transmisję norm i reguł w społeczeństwie
K_U10 potrafi dokonać krytycznej i refleksyjnej analizy konsekwencji zastosowania technologii informacyjnych i algorytmów we współczesnych społeczeństwach
K_K01 jest świadom dylematów etycznych związanych z wykorzystaniem danych cyfrowych
Kryteria oceniania
Zajęcia będą odbywać się w formule blended-learning (część zajęć w sali dydaktycznej, część przez Internet, z wykorzystaniem platformy e-learningowej Kampus UW).
Egzamin pisemny, projekt
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: