Prawo i płeć 3402-30PiP
W trakcie zajęć studenci zapoznają się z podstawowymi regulacjami prawnymi dotyczącymi sytuacji kobiet i mężczyzn w rozmaitych dziedzinach życia społecznego: pracy, rodzinie, administracji publicznej. Omówiona zostanie również problematyka sytuacji społeczno–prawnej osób nie wpisujących się w powszechnie obowiązujące normatywne standardy płci: osób homoseksualnych i transseksualnych. W trakcie zajęć studenci poznają również problemy dotyczące przestępczości kobiet i specyfiki odbywania przez nie kary pozbawienia wolności. Obok przedstawienia regulacji prawnych dotyczących poszczególnych obszarów objętych tematyką zajęć, omawiane będą również społeczne aspekty funkcjonowania tych uregulowań oraz ich stosowania w praktyce organów wymiaru sprawiedliwości.
Rodzaj przedmiotu
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2024Z: | W cyklu 2023Z: |
Efekty kształcenia
Uczestnik zajęć:
1. zna główne regulacje prawne związane z sytuacją społeczną kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia społecznego
2. zna główne wyniki badań dotyczące funkcjonowania tych regulacji w praktyce
3. potrafi wykorzystać wiedzę teoretyczną do interpretacji zjawisk i procesów dotyczących społeczno–prawnej sytuacji kobiet i mężczyzn
4. umie zidentyfikować problemy związane z prawną regulacją sytuacji kobiet i mężczyzn w różnych obszarach życia społecznego
5. samodzielnie analizuje i interpretuje zjawiska społeczno–prawne związane z płcią,
6. proponuje i argumentuje własne opinie w zakresie oceny zjawisk i procesów społeczno–prawnych związanych z płcią.
Kryteria oceniania
Studenci będą oceniani na podstawie egzaminu obejmującego materiał omawiany w trakcie zajęć oraz na podstawie obecności na zajęciach i przygotowanych prezentacji.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: